​be-dakordohet-me-pfizer-per-300-milione-doza-te-tjera-te-vaksines

​BE dakordohet me Pfizer për 300 milionë doza të tjera të vaksinës

BE siguroi 300 milionë doza të vaksinës Pfizer në nëntor të vitit të kaluar dhe njoftoi një marrëveshje paraprake për 300 milionë doza të tjera më 8 janar, e cila parashikon mundësinë e diskutimit të kushteve të kontratës së re.

“Komisioni miratoi një marrëveshje të re sot,” i tha një zëdhënës Reuters.

Zyrtari i përfshirë në bisedimet me Pfizer tha se sipas marrëveshjes së re, vendet e BE-së kanë porositur tashmë 200 milionë doza që do të dorëzohen këtë vit, ndërsa bisedimet mbi afatet për 100 milionë dozat e tjera janë ende në proces.

“Bisedimet me Komisionin Evropian janë duke u zhvilluar,” tha një zëdhënës i Pfizer për Reuters, ndërsa një zëdhënës i BioNTech nuk pranoi të komentonte./kp

TË ngjajshme

Kurti injoron në rrjete sociale vizitën që bëri tek futbollistët e Kosovës, nuk poston asgjë për të

Radio-Ahireti

Arrestohen shtatë persona për bixhoz të paligjshëm në Pejë

Radio-Ahireti

Heqja e orës policore dhe kufizimet për gastronomin, ministri Vitia flet për masat e reja

Radio-Ahireti

Kosova dhe Jemeni zotohen për forcim të marrëdhënieve diplomatike

Radio-Ahireti

A do ta prishë agjërimin e Ramazanit, vaksina për Covid-19?

Radio-Ahireti

Tomë Gashi përgatit padi ndaj Dick Martyt dhe Carla Del Pontes

Radio-Ahireti