​bien-infektimet-ne-shqiperi,-286-raste-te-reja-dhe-7-humbje-jete-nga-covid-19

​Bien infektimet në Shqipëri, 286 raste të reja dhe 7 humbje jete nga COVID-19

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 35 raste në Tiranë, 33 raste në Shkodër, 21 raste në Durrës, Vlorë, 19 raste në Fier, 13 raste në Pogradec, 12 raste në Korçë, 11 raste në Kukës, 10 raste në Elbasan, Lushnjë, 9 raste në Krujë, 7 raste ne Lezhë, Kavajë, Berat, 6 raste në Devoll, Pukë, Librazhd, Këlcyrë, 5 raste Malësi e Madhe, 3 raste në Kurbin, Gjirokastër, Sarandë, Fushë -Arrëz, Gramsh, Shijak, Skrapar, Patos, 2 raste në Mirditë, Tepelenë, Selenicë, Dibër, Rroskovec, Bulqizë, 1 rast në Tropojë, Rrogozhinë, Mallakastër, Mat, Poliçan, Libohovë.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 543 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 96,672 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe tre spitalet rajonale po trajtohen 237 pacientë, 15 në terapi intensive, nga të cilët 6 pacientë janë të intubuar.

Ministria njofton se 7 qytetarë nuk kanë mundur ta fitojnë betejën me Covid-19: 1 qytetar nga Tirana, 1 qytetar nga Saranda, 1 qytetar nga Gjirokastra, 1 qytetar nga Kuçova, 1 qytetar nga Shkodra, 1 qytetar nga Elbasani, 1 qytetar nga Librazhdi, të moshave 54 – 71 vjeç.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në numri 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë apo referim në spital.

TË ngjajshme

PD kryeson Shkodrën, partia e Tom Doshin surpriza e zgjedhjeve

Radio-Ahireti

Albin Kurti emëron edhe një zv/ministër të ri

Radio-Ahireti

Daut Haradinaj ‘diss’ Albin Kurtit e Vjosa Osmanit, shkon në veri pa Polici

Radio-Ahireti

Kritikat për intervistën në BBC, reagon stafi i Vjosa Osmanit

Radio-Ahireti

Afër 14 mijë raste aktive me COVID-19, vaksinat e para në Kosovë – moment shprese për fillimin e fundit të pandemisë

Radio-Ahireti

Maja Kocijançiq e përpiloi dokumentin ‘non-paper’? Deklarohen nga Komisioni Evropian

Radio-Ahireti