Image default

​OBSH kundër kushtit për “certifikatë vaksinimi” në udhëtimet ndërkombëtare

“Ka akoma shumë të panjohura themelore përsa i përket efektivitetit të vaksinave për të reduktuar transmetimin (e virusit) dhe vaksinat janë akoma të disponueshme vetëm në sasi të kufizuara”, nënvozoi komiteti në rekomandimet e tij, duke shtuar se vaksinimi nuk duhet të përjashtohet nga masat e tjera parandaluese shëndetësore.

Drejtori i programit të Situatave Emergjente të OBSH-së, Mike Ryan theksoi se Komiteti nuk rekomandon kushtin që personat që udhëtojnë të posedojnë dokumentin që dëshmon se janë të vaksinuar.

Drejtori i përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus zhvilloi një konferencë për media nëpërmjet video-konferencës në qendrën e organizatës në Gjenevë.

Ai bëri thirrje për solidarizim global për vaksinat e COVID-19.

“Punonjësit e shëndetësisë janë të lodhur dhe sistemet shëndetësore janë të tensionuara. Shohim se edhe në disa vende burimet e oksigjenit janë zvogëluar në shkallë të rrezikshme”, shtoi Ghebreyesus.

“Punonjësit e shëndetësisë dhe personat me rrezik të lartë duhet të kenë përparësi në vaksinime”, nënvizoi ai.

TË ngjajshme

Elezi: Numërimi i votave nga diaspora fillon brenda disa ditëve

Radio-Ahireti

Osmani në Zvicër takohet me bashkatdhetarë: Nuk shihen më vetëm si burim remitencash, por edhe idesh

Radio-Ahireti

Vrasja e Khashoggit, publikohen dokumente sekrete

Radio-Ahireti

KQZ tregon kur do të nis numërimi i votave me kusht dhe atyre të diasporës

Radio-Ahireti

Të akuzuarit për sulmin ndaj Kongresit “tradhtojnë” Trump: Na shtyu ai të sulmonim

Radio-Ahireti

​Zemaj lavdërohet për vizitën që kishte bërë në veri: Pa eskorta e pa blinda

Radio-Ahireti