Image default

​Përfundon fushata zgjedhore

Partitë politike për 10 ditë patën mundësinë që të shpalosin ofertat e tyre qeverisëse, ndërsa tani mbetet në vullnetin e qytetarëve që të votojnë për partitë që ata mendojnë që i përfaqëojnë interesat e tyre.

Kujtojmë se të shtunën është heshtje zgjedhore, ndërsa të dielnë në ora 07:00 të mëngjesit do të hapen kutitë e votimit.

Në këto zgjedhje të parakohshme parlamentare marrin pjesë 28 subjekte politike, prej tyre, 21 parti politike, 2 koalicione dhe 5 iniciativa qytetare. Të gjitha partitë garojnë për 120 vende në parlament.

Zgjedhjet për parlamentin e Kosovës zhvillohen në të gjithë territorin e vendit, përfshirë edhe veriun e Kosovës. Në këtë pjesë që nga viti 2013 proceset zgjedhore si ato lokale dhe të përgjithshme, zakonisht janë ndihmuar edhe nga misioni i OSBE-së. Por kësaj radhe është hera e parë që zgjedhjet në tërë territorin e vendit organizohen vetëm nga KQZ-ja./Lajmi.net/ 

TË ngjajshme

Ismaili flet për zgjedhjet e 14 shkurtit, tregon ku dallon lista e PDK-së prej atyre të partive tjera

Radio-Ahireti

Të dhënat e fundit të numërimit të votave nga diaspora, VV bindshëm e para

Radio-Ahireti

Memli Krasniqi: VV po i rrahë qytetarët – nuk bashkëpunojmë me parti të dhunës

Radio-Ahireti

Hoxhaj nga Gjakova: Do ta shndërrojmë këtë qytet në qendrën më të madhe industriale në Kosovë

Radio-Ahireti

Kosova në mes të Perëndimit dhe Turqisë për Lëvizjen e Gulenit

Radio-Ahireti

​Brukseli zyrtar: Shqipëria ka përmbushur kushtet, testi mbeten zgjedhjet

Radio-Ahireti