​protesta-kunder-masave-anticovid-19-ne-vjene,-dhjete-te-arrestuar

​Protesta kundër masave antiCOVID-19 në Vjenë, dhjetë të arrestuar

Ministri i Brendshëm Karl Nehammer dhe kreu i Policisë së Vjenës Gerhard Purstl thanë sonte, në një deklaratë të shkurtër për mediat, se protestuesit u përpoqën të hynin në parlament.

Nehammer theksoi se policia kishte një “detyrë shumë të vështirë”.

“Pati madje një përpjekje për të hyrë në parlament. Mësimi është se ne duhet të përshtatemi edhe më shumë me taktikat e demonstruesve,” deklaroi ai.

Nehammer kritikoi Partinë e Lirisë së Austrisë (FPO) për inkurajimin e protestuesve.

Ndërsa, Purstl tha se 850 aktakuza janë ngritur dhe 10 persona u arrestuan.

Përndryshe policia ndaloi demonstratat e paralajmëruara kundër masave antiCOVID gjatë fundjavës, por përmes rrjeteve sociale u bë thirrje për një “shëtitje”.

Midis pjesëmarrësve në marshimin e protestës ishin, përsëri, neo-nazistë dhe mbështetës të krahut të djathtë, të cilët policia pretendon se dëshirojnë të abuzojnë me pakënaqësinë e qytetarëve ndaj kufizimeve të lirive për shkak të luftës kundër pandemisë.

TË ngjajshme

Dëshmitarja sqaron arsyen pse dogji mobilet dhe teshat në shtëpinë e të akuzuarit për vrasjen në Istog

Radio-Ahireti

Paralajmërimet për rritje të rasteve me COVID-19, mbi 1000 u regjistruan vetëm për 3 ditë

Radio-Ahireti

Konflikti në Ukrainë: Moska mund të ‘mbrojë’ rebelët e mbështetur nga Rusia

Radio-Ahireti

Kandidati për deputet në listën e VV’së ofendon hapur Skënderbeun, LGBTI dhe admiron Erdoganin

Radio-Ahireti

Telogu Hamiti: Palestina është dashur ta njoh moti Kosovën, e jo të rreshtohet me Serbinë

Radio-Ahireti

Veseli: Nuk ka forcë që do ta ndal iniciativën për krijimin e Tribunalit për gjenocidin serb

Radio-Ahireti