Image default

​Vdes shkrimtari malazez Jevrem Brkoviq

Ishte nismëtar dhe një nga themeluesit e Qendrës Malazeze PEN dhe Akademisë së Shkencave dhe Arteve Dukla.

Në fillim të viteve 1990, ishte një nga kundërshtarët e regjimit të Slobodan Millosheviq në Malin e Zi.

Në vjeshtë 1991 u akuzua për nxitje të urrejtjes kombëtare për letrën e tij të hapur të faljes për kroatët dhe myslimanët, e cila ishte një reagim ndaj sjelljes arrogante të rezervistëve malazezë në Hercegovinën perëndimore.

Në tetor të të njëjtit vit, Brkoviq emigroi në Kroaci, ku jetoi dhe punoi deri në vitin 1999, kur u kthye në Mal të Zi pas ndryshimit të klimës politike.

Në fund të tetorit 2006, Jevrem Brkoviq dhe shoferi dhe truproja i tij, Srgjan Vojiçiq, u sulmuan nga tre burra të armatosur. Truproja i Brkoviq u vra në sulm, ndërsa shkrimtari malazez pësoi lëndime të lehta. Publiku spekuloi se motivi i sulmit ishte libri i sapo botuar “Dashnori i Duklës”, ku ai indirekt përqesh shumë njerëz nga jeta publike e Malit të Zi pranë qeverisë së atëhershme. Autorët e sulmit nuk u identifikuan kurrë, transmeton HINA.

TË ngjajshme

Korab Sejdiu thotë se ishte i pranishëm në protestën e 10 shkurtit të 2007, tregon në detaje se çfarë përjetoi

Radio-Ahireti

U gjuajt me vezë, megjithatë Kurti arrin të takohet me drenicakët në Prekaz

Radio-Ahireti

Kërkohet caktimi i masës së paraburgimit ndaj të dyshuarve për rrëmbimin e dy shqiptarëve nga Maqedonia

Radio-Ahireti

Hoti për Vetëvendosjen: Do të zhduket si parti

Radio-Ahireti

Eksperti amerikan: Me Joe Biden president është e mundur gjetja e një zgjidhjeje për dialogun Kosovë-Serbi

Radio-Ahireti

Erdogan nervozohet pasi Kosova vendosi të hapë ambasadë në Jerusalem: E tradhëtuat Turqinë

Radio-Ahireti