102-mije-e-100-votues-jashte-vendit-–-kqz-ja-i-perfshine-ne-liste-votuese-edhe-ata-qe-nuk-u-lajmeruan-ne-telefon

102 mijë e 100 votues jashtë vendit – KQZ-ja i përfshinë në listë votuese edhe ata që nuk u lajmëruan në telefon

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka marrë vendim të rëndësishëm për aplikuesit nga jashtë vendit të cilët kanë plotësuar kriteret e zotësisë juridike për t’u regjistruar si votues jashtë vendit, por të cilët akoma nuk janë telefonuar për verifikim nga KQZ-ja.

KQZ-ja ka vendosur që t’i përfshijë në listën votuese jashtë vendit edhe këta aplikues.

Sipas të dhënave të KQZ-së, numri i personave janë regjistruar suksesshëm si votues jashtë Kosovës është 102 mijë e 100.

Kryetarja e KQZ-së bëri të ditur se e drejta kushtetuese për të votuar nuk do t’i mohohet askujt, ndërsa falënderoi disaporën për interesimin e jashtëzakonshëm për t’u regjistruar si votues jashtë Kosovës.

Gjithashtu, ajo falënderoi mërgatën për mirëkuptimin e tyre për punën e KQZ-së në afat kaq të shkurtër kohor.

Daka bëri të ditur se më shumë se 80 mijë persona janë lajmëruar në telefon, por e drejta e votës nuk do t’i mohohet askujt, as atyre që nuk janë lajmëruar në telefon.

The post 102 mijë e 100 votues jashtë vendit – KQZ-ja i përfshinë në listë votuese edhe ata që nuk u lajmëruan në telefon appeared first on Mesazhi.com.

TË ngjajshme

Mianmar, protestat kundër grushtit të shtetit vazhdojnë për të tretën ditë

Radio-Ahireti

Maqedoni e Veriut, 476 raste të reja dhe 9 viktima nga COVID-19

Radio-Ahireti

Turqia dhe Egjipti drejt normalizimit të marrëdhënieve

Radio-Ahireti

KQZ bën të ditur sa aplikacione nga diaspora pranuan deri më sot

Radio-Ahireti

Shri Lankë: Ndalimi i djegies së detyruar për viktimat e COVID-19 rikthen dinjitetin e varrimeve muslimane

Radio-Ahireti

Sot pritet të përfundojë numërimi i votave të diasporës

Radio-Ahireti