12-te-vdekur-dhe-494-raste-te-reja-me-covid-19-ne-kosove

12 të vdekur dhe 494 raste të reja me Covid-19 në Kosovë

1.009 TË SHËRUAR DHE 494 RASTE ME COVID-19!

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 3.788 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 494 raste pozitive.

Brenda 24 orëve janë raportuar 12 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Gjakovë 2 raste (80, 73 vjeç), Obiliq 2 raste (73, 49 vjeç), Prishtinë 2 raste (75, 74 vjeç), Deçan 1 rast (82 vjeç), Ferizaj 1 rast (65 vjeç), Kamenicë 1 rast (63 vjeç), Mitrovicë 1 rast (61 vjeç), Prizren 1 rast (81 vjeç), Shtime 1 rast (57 vjeç).

Numri total i rasteve pozitive është 98.835 raste nga 482.413 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 2.008 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 1.009 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 83.591 raste, kurse numri i rasteve aktive është 13.236.

Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 151 raste, Gjakovë 42 raste, Gjilan 30 raste, Pejë 23 raste, Vushtrri 23 raste, Fushë-Kosovë 22 raste, Mitrovicë 22 raste, Ferizaj 21 raste, Malishevë 17 raste, Deçan 15 raste, Viti 14 raste, Skenderaj 12 raste, Drenas 11 raste, Podujevë 11 raste, Kaçanik 10 raste, Klinë 9 raste, Obiliq 9 raste, Suharekë 9 raste, Istog 7 raste, Kamenicë 7 raste, Prizren 7 raste, Shtime 7 raste, Hani i Elezit 5 raste, Junik 4 raste
dhe me nga dy raste komunat Graçanicë, Lipjan dhe Rahovec.

Mbuloni gojën dhe hundën me maskë!
Mbani higjienën!
Respektoni distancën!

The post 12 të vdekur dhe 494 raste të reja me Covid-19 në Kosovë appeared first on Mesazhi.com.

TË ngjajshme

314 mijë të infektuar në një ditë, India thyen rekordin e rasteve ditore me COVID-19

Radio-Ahireti

Kurti: Ose mbi 80 vota në kuti për Vjosa Osmanin, ose mbi 500 mijë vota në kuti për Vetëvendosjen

Radio-Ahireti

Liderët kryesorë evropianë urojnë Kosovën për 13-vjetorin e pavarësisë

Radio-Ahireti

PE i heq imunitetin deputetit racist grek që grisi flamurin turk

Radio-Ahireti

Minneapolis pranon të paguajë 27 milion dollarë familjes së George Floyd

Radio-Ahireti

Më 11 shkurt, seanca e radhës ndaj Thaçit, Veselit, Selimit e Krasniqit

Radio-Ahireti