13-te-vdekur-dhe-444-raste-te-reja-me-covid-19-ne-kosove

13 të vdekur dhe 444 raste të reja me Covid-19 në Kosovë

452 TË SHËRUAR DHE 444 RASTE ME COVID-19!

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 2.410 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 444 raste pozitive.

Brenda 24 orëve janë raportuar 13 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Gjakovë 3 raste (82, 87, 73 vjeç), Prizren 3 raste (83, 75, 68 vjeç), Ferizaj 2 raste (71, 69 vjeç), Dragash 1 rast (68 vjeç), Klinë 1 rast (74 vjeç), Pejë 1 rast (81 vjeç), Prishtinë 1 rast (78 vjeç) dhe Suharekë 1 rast (43 vjeç).

Numri total i rasteve pozitive është 74.079 raste nga 335.123 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.668 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 452 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 62.650 raste, kurse numri i rasteve aktive është 9.761.

Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 235 raste, Prizren 33 raste, Gjilan 26 raste, Fushë-Kosovë 23 raste, Lipjan 16 raste, Kamenicë 15 raste, Podujevë 14 raste, Deçan 12 raste, Ferizaj 12 raste, Obiliq 12 raste, Suharekë 8 raste, Drenas 7 raste, Viti 7 raste, Gjakovë 6 raste, Klinë 3 raste, Pejë 3 raste, Vushtrri 3 raste, Junik 2 raste, Malishevë 2 raste, Rahovec 2 raste dhe me nga një rast komunat Dragash, Kllokot dhe Shtime.

Mbuloni gojën dhe hundën me maskë!
Mbani higjienën!
Respektoni distancën!

The post 13 të vdekur dhe 444 raste të reja me Covid-19 në Kosovë appeared first on Mesazhi.com.

TË ngjajshme

Zyrtare: Isa Mustafa jep dorëheqje nga posti i kryetarit të LDK-së

Radio-Ahireti

Albin Kurti të shtunën ligjeron në Oxford Political Review

Radio-Ahireti

Ministri Murati tregon se si do t’i mbështesin bizneset e prekura nga mbyllja

Radio-Ahireti

Kosova nuk ka bërë më asnjë testim për variantin e ri të COVID-19

Radio-Ahireti

Një i vrarë dhe një i plagosur në Drenas

Radio-Ahireti

Vendimi i Supremes – Vetëvendosje nuk tërheq Kurtin dhe dy kandidatë të tjerë nga lista zgjedhore

Radio-Ahireti