14-te-vdekur-dhe-520-raste-te-reja-me-covid-19-ne-kosove

14 të vdekur dhe 520 raste të reja me Covid-19 në Kosovë

646 TË SHËRUAR DHE 520 RASTE ME COVID-19!

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 3.230 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 520 raste pozitive.

Brenda 24 orëve janë raportuar 14 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Gjilan 4 raste (72, 71, 67, 66 vjeç), Obiliq 3 raste (83, 76, 74 vjeç), Prishtinë 2 raste (88, 55 vjeç), Ferizaj 1 rast (71 vjeç), Gjakovë 1 rast (66 vjeç), Podujevë 1 rast (74 vjeç), Suharekë 1 rast (79 vjeç), Viti 1 rast (84 vjeç).

Numri total i rasteve pozitive është 100.655 raste nga 493.776 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 2.053 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 646 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 85.842 raste, kurse numri i rasteve aktive është 12.760.

Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 126 raste, Gjilan 61 raste, Pejë 43 raste, Gjakovë 35 raste, Ferizaj 34 raste, Mitrovicë 30 raste, Prizren 26 raste, Podujevë 24 raste, Lipjan 17 raste, Skenderaj 17 raste, Fushë-Kosovë 16 raste, Shtime 9 raste, Viti 8 raste, Deçan 7 raste, Istog 7 raste, Kaçanik 7 raste, Obiliq 7 raste, Rahovec 7 raste, Malishevë 6 raste, Drenas 5 raste, Kamenicë 5 raste, Klinë 5 raste, Suharekë 5 raste, Vushtrri 5 raste, Graçanicë 2 raste, Hani i Elezit 2 raste dhe me nga një rast komunat Dragash, Kllokot, Novobërdë dhe Shtërpcë.

Mbuloni gojën dhe hundën me maskë!
Mbani higjienën!
Respektoni distancën!

The post 14 të vdekur dhe 520 raste të reja me Covid-19 në Kosovë appeared first on Mesazhi.com.

TË ngjajshme

Edhe 21 viktima nga Covid-19 në Shqipëri

Radio-Ahireti

Haradinaj: Nesër udhëtoj për në Hagë

Radio-Ahireti

Maqedoni e Veriut, 6 të vdekur dhe 63 raste të reja me COVID-19

Radio-Ahireti

Kolonë 300 metra e pritje 50 minuta, gjendja aktuale nëpër pika kufitare

Radio-Ahireti

Grabitja me armë te liqeni i Badovcit, policia jep detaje

Radio-Ahireti

Qytetarët e Istogut tregojnë tmerrin e përjetuar nga erërat e fuqishme, Komuna pret ndihmë nga Qeveria

Radio-Ahireti