Image default

A do ta dërgojë PDK në Kushtetuese Kurtin nëse ai nominohet për kryeministër?

“Nuk ka ndonjë propozim nga VV-ja për kandidaturë për kryeministër…Ne kemi pasur dy raste të shkeljes së Kushtetutës nga zotëri Kurti nuk besoj që bëhet vonë nëse e shkel edhe herën e tretë”, tha Haxhiu në T7.

Ndërsa, sa i përket asaj se a do ta dërgojnë në Gjykatë nëse VV-ja shkel Kushtetutën me nominimin për kryeministër të Kurtit, Haxhiu thotë se mbetet të shihen zhvillimet.

“..por mbetet me i pa zhvillimet pastaj me vendos. Pa pas zhvillime nuk mundem me qenë paragjykues përderisa nuk ka asnjë mendim”, shton Haxhiu.

Kujtojmë se lideri i VV-së, Albin Kurtit dhe disa kandidatëve për deputetë nuk iu lejua kandidimi për shkak të vendimit të Gjykatës Kushtetuese, ku nuk iu lejohet kandidimi atyre personave që janë dënuar brenda tri viteve për ndonjë vepër penale.

TË ngjajshme

Kurti mes Erdoganit dhe Netanyahut

Radio-Ahireti

Statistika e COVID-19/ Prishtina prinë me rreth 25 mijë raste

Radio-Ahireti

Ambasada amerikane: Korrupsioni, ndër pengesat më të mëdha për rritjen ekonomike të Kosovës

Radio-Ahireti

Ky është njëri nga policët e përfshirë në rrëmbimin e dy shtetasve maqedonas

Radio-Ahireti

Haradinaj: Liria dhe barazia e Luginës janë shtylla mbi të cilat qëndron forca e Kosovës

Radio-Ahireti

Raportimi i lajmi.net: Hotit i bie në mend formalizimi i marrëdhënieve diplomatike me Izraelin

Radio-Ahireti