aak-synon-njeren-nga-tri-pozitat-kryesore-te-shtetit-ne-bashkeqeverisje

AAK synon njërën nga tri pozitat kryesore të shtetit në bashkëqeverisje

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka thënë se orientimi i tij për postin e presidentit lidhet me disa objektiva.

“E para është përballja me Serbinë në planin e jashtëm. Objektiv është edhe  çështja e sigurisë në përgjithësi deri në anëtarësimin në NATO. Është çështja e unitetit të brendshëm. Të gjitha këto lidhen me respektimin e Kushtetutës dhe unitetit të vendit”.

Haradinaj në RTV Dukagjini thotë se pasi Hashim Thaçi la postin e presidentit të zbrazët, ai kishte shprehur dëshirën për të marrë përgjegjësinë në këtë drejtim.

“Po të kishte president të zgjedhur në atë kohë ndoshta edhe garancitë për lirim me kusht të atyre që janë në Hagë do të ishin tjera nga ato që u bënë me ushtrues detyre të Presidentit”.

Kandidati për president thotë se AAK-ja shpreson të arrijë disa ulëse në Kuvend me anë të cilave pretendon të arrijë ndonjërin nga postet kryesore.

“Ne pretendojmë të futemi në bashkëqeverisje pasi e dimë se nuk mund të arrijmë vendin e parë. Me anë të marrëveshjes qeverisëse synojmë të marrim njërën nga tri pozitat e para shtetërore”, tha ndër të tjera Ramush Haradinaj.

 

TË ngjajshme

Kryeparlamentari Konjufca në darkë me militantët e VV-së, masat antiCovid nuk vlejnë për të fortit

Radio-Ahireti

Syla: Opurtunistët po e presin në rend qeverinë Kurti, gjynahat s’po e kuptojnë që s’ka vend për krejt

Radio-Ahireti

Ministria e Shëndetësisë nuk ka buxhet për terapinë e personave të prekur nga Fibroza Cistike

Radio-Ahireti

Partia e Shqiprim Arifit fituese e zgjedhjeve në Preshevë

Radio-Ahireti

Lagjja e Spitalit dhe Mati 1 mbesin pa furnizim me ujë të pijshëm

Radio-Ahireti

Aksident apo probleme familjare – si ndodhi dhe çfarë dihet për tragjedinë në familjen Krasniqi?

Radio-Ahireti