administrata-e-biden-vazhdon-shitjen-e-armeve-ne-emirate

Administrata e Biden vazhdon shitjen e armëve në Emirate

Administrata e Presidentit të SHBA-ve Joe Biden i ka thënë Kongresit se po vazhdon me shitjen e më shumë se 23 miliardë dollarëve të armëve në Emiratet e Bashkuara Arabe, duke përfshirë avionë të avancuar F-35, dronë të armatosur dhe pajisje të tjera, thanë ndihmësit e Kongresit të martën.

Administrata e presidentit demokrat kishte ndaluar marrëveshjet e rëna dakord nga ish-presidenti republikan Donald Trump në mënyrë që t’i rishikonte ato. Shitjet ndaj kombit të Gjirit u finalizuan menjëherë përpara se Trump të largohej nga zyra.

Në muajt e fundit të administratës Trump, Izraeli arriti marrëveshje me Emiratet e Bashkuara Arabe, Bahreinin, Sudanin dhe Marokun si pjesë e marrëveshjeve.

Disa ligjvënës amerikanë kanë kritikuar Emiratet e Bashkuara Arabe për përfshirjen e saj në luftën në Jemen, një konflikt që ka nxitur një nga katastrofat më të mëdha humanitare në botë dhe janë të shqetësuar se shitjet e armëve mund të shkelin garancitë e SHBA që Izraeli do të mbajë një avantazh ushtarak në rajon përcjell Al Xhazira. /Mesazhi.com

The post Administrata e Biden vazhdon shitjen e armëve në Emirate appeared first on Mesazhi.com.

TË ngjajshme

Tanzani, “sëmundja misterioze” shkakton vdekjen e 15 personave

Radio-Ahireti

Rikthehet në shqyrtim gjyqësor rasti i vrasjes së Agonis Tetajt

Radio-Ahireti

Afër 100 milionë raste me COVID-19 në mbarë botën

Radio-Ahireti

Numri i binjakëve të lindur, si kurrë më parë

Radio-Ahireti

33 viktima dhe 489 raste të reja me Covid-19 në Maqedoninë Veriore

Radio-Ahireti

762 qytetarë të prekur me COVID-19 po trajtohen nëpër spitale, 590 prej tyre janë në oksigjeno-terapi

Radio-Ahireti