alma-lama:-sikur-zvicra,-njejte-edhe-kosova-duhet-te-ndaloje-mbajtjen-e-mbuleses

Alma Lama: Sikur Zvicra, njëjtë edhe Kosova duhet të ndalojë mbajtjen e mbulesës

Ajo u shpreh se të njëjtën rrugë duhet ta ndjekë edhe Kosova.

“Ne Diten Nderkombetare te Gruas vlen te theksohet se Zvicra e ndaloi mbajtjen e burkas ne vendet publike. Te njejten duhet te beje edhe Kosova”, ka shkruar ajo në ‘Facebook’.

Zvicra do të ndjekë rrugën e Francës, Belgjikës dhe Austrisë për ndalimin e burkës dhe nikabit në hapësira publike.

Pak më shumë se 51% e votuesve zviceranë votuan në favor të iniciativës për t’u mbuluar tërësisht fytyra nëpër rrugë, në dyqane dhe restorante.

Mbulesat totale të fytyrës do të lejohen të vishen brenda objekteve fetare dhe në “zakonet vendase”, siç është karnavali.

TË ngjajshme

“Dyndja” e kosovarëve drejt Shqipërisë, Latifi citon Hegelin: Deti e jep ndjesinë e të pakufizuarës

Radio-Ahireti

“Ngjyra e kuqe shumë i ngjan” / Syla flet për shamiat e kuqe të VV-së

Radio-Ahireti

Rron Gjinovci publikon fotografinë e babait të tij me Kadri Veselin: Mua kurrë s’më ka puthur si atë

Radio-Ahireti

Marko Gjuriqit i refuzohet hyrja në Kosovë

Radio-Ahireti

​SHBA, të rinjtë janë ata që po “ushqejnë” infektimet

Radio-Ahireti

Eurodeputeti austriak për 5-vjetorin e MSA-së: Heqja e vizave për Kosovën duhet të ndodhë tani

Radio-Ahireti