ambasadori-francez-ne-beograd:-ka-kushte-speciale-per-liberalizim,-kosova-nuk-i-ka-plotesuar

Ambasadori francez në Beograd: Ka kushte speciale për liberalizim, Kosova nuk i ka plotësuar

“Kur flisni për vizat në Kosovë unë nuk dua të flas me kompetencë, sepse unë nuk jam ambasador i Francës në Kosovë. Por dua të them së pari se, Kosova nuk po  përkushtohet në procesin e anëtarësimit në Bashkimin Evropian dhe pika e dytë është se, ka kushte speciale për liberalizimin e vizave që nuk janë përmbushur nga Kosova”, ka thënë ambasadori.

Diplomati në këtë mënyrë iu përgjigj kritikave të ekspertit për Ballkanin, Loic Tregoures, i cili vlerësoi se në opinionin francez ka një nyjë që nuk po zgjidhet dot karshi liberalizimit të vizave për Kosovën.

“Parlamenti, Komisioni Evropian si dhe shumica e vendeve evropiane pajtohen për liberalizimin e vizave. Por, në Francë ekziston perceptimi se kur të ndodh kjo, mijëra njerëz nga Kosova do ta pushtojnë vendin e do t’i vjedhin vendet e punës. Natyrisht asnjëra nga këto nuk do të ndodhë. Por po e përsëris,  perceptimi ka rëndësi. Nëse mendoni se diçka e tillë ndodhë, atëherë ju merrni vendim për të mos ecur përpara”, tha Tregoures, raporton Klan Kosova.

Në debatin organizuar nga Qendra e Beogradit për politika të sigurisë, Falconi foli edhe për metodologjinë e prezantuar nga Franca që është qasje e re evropiane kundrejt gjashtë shteteve të Ballkanit Perëndimor.

Sipas tij, ka vullnet politik që anëtarësimi të ndodhë, por se suksesi në krejt proceset euro-integruese arrihet me përmbushjen e kushteve.

 

TË ngjajshme

Rrjeti i OJQ-ve, AVONET: Ministri Vitia shkelësi më i madh i masave antiCOVID-19

Radio-Ahireti

Vendi me u.d. të presidentes, partive u bëhet thirrje ta shmangin vakuumin institucional

Radio-Ahireti

​Macron: Vaksinimi në BE është më i ngadaltë, por më i sigurt se në Britani

Radio-Ahireti

Punëtorët e Postes ende nuk e kanë marr pagën e fundit të 2020-tës, sindikata kërkon nga menaxhmneti të ekzekutojë sot mjetet

Radio-Ahireti

Vjosa Osmani para Konjufcës, merr afro 45 mijë vota veç në Prishtinë

Radio-Ahireti

Radio-Ahireti