apple-mposht-perseri-samsungun

Apple mposht përsëri Samsungun

Pasi sapo nxorrën Samsung në shitje në Evropë, një raport i ri thotë se globalisht Apple shiti 10 milionë telefona më shumë se rivali i saj në të njëjtën periudhë.

“Edhe pse shumica kompanive panë një ulje të shitjeve në vitin 2020 për shkak të pandemisë COVID-19”, thotë TrendForce në një raport, “Apple ishte në gjendje të kapte pjesën e tregut duke prezantuar modele 5G duke miratuar një strategji agresive të çmimeve”.

“Apple prodhoi 77.6 milionë njësi iPhone në 4Q20, një rritje prej 85% QoQ, duke tejkaluar Samsung dhe duke u renditur e para midis të gjitha markave të telefonave inteligjentë”, vazhdon raporti. “Duhet gjithashtu të theksohet se pajisjet iPhone 12 përbënin rreth 90% të prodhimit të iPhone në 4Q20”.

Në krahasim, Samsung raportoi një rënie prej 14%, që do të thotë se prodhoi 67 milionë telefonë në Q4 2020. Analistët e TrendForce presin që lëshimi më i hershëm se zakonisht i Samsung S Galaxy do ta bëjë atë të rimarrë vendin e parë.

“Sidoqoftë, mbajtja e pozicionit drejtues do të jetë gjithnjë e më sfiduese për Samsung pasi ajo ka humbur pjesën e tregut ndaj disa markave kineze që janë rritur me shpejtësi gjatë këtyre viteve të fundit”, thotë raporti.

TrendForce gjithashtu parashikon shitje më të larta se sa pritej për të gjithë prodhuesit në tremujorin e parë të vitit 2021.

TË ngjajshme

Çfarë të bëni pasi iu ka rënë telefoni në ujë?

Radio-Ahireti

Ky është PlayStation 5 më i madh që keni parë ndonjëherë

Radio-Ahireti

Adoleshenti gjenial deklarohet fajtor për hakimin e faqeve të Twitter të shumë personave të famshëm

Radio-Ahireti

Kështu mund t’i ktheni postimet që i keni fshirë në Instagram

Radio-Ahireti

Facebook nis promovimin e vaksinës në platformë sociale, për të shtyrë përdoruesit të vaksinohen

Radio-Ahireti

WhatsApp sjell funksionin më të ri

Radio-Ahireti