Image default

Arabia Saudite konfirmon rastin e parë të prekur me koronavirus

Ministria e Shëndetit të Emirateve të Bashkuara Arabe, tha se është konfirmuar një rast i ri koronavirus në anëtarët e një familjeje nga qyteti qendror i Kinës, Wuhan.

Nuk ishte e qartë se sa njerëz ishin infektuar deri tani me këtë virus, pas njoftimit zyrtar të propozimit nga Trump.

Organiza Botërore e Shëndetit, ka thënë se është e sigurt në aftësinë e Kinës për të përmirësuar gjendjen nga koronavirusi, por shqetësimi po rritet pasi autoritetet shëndetësore njoftuan se numri i rasteve të konfirmuara ishte rritur nga 1,459 në 5,974.
Numri i vdekjeve nga virusi u rrit nga 26 në 132, pothuajse të gjithë nga viktimat ishin nga provinca e Hubei, kryeqyteti i të cilit është ëuhan, kur virusi u shfaq muajin e kaluar në një treg të kafshëve të egra.
Shqetësimi po rritet gjithashtu për ndikimin e virusit në ekonominë e dytë më të madhe në botë, me linjat ajrore që ndërpresin fluturimet për në Kinë dhe kompanitë globale që kufizojnë udhëtimet e punonjësve atje.

TË ngjajshme

Aksident trafiku në Medine, 35 të vdekur

Radio-Ahireti

Nis misioni i parë arab në Mars

Radio-Ahireti

Site De Rencontre Lyonnais Gratuit

Arabia Saudite për herë të parë aktivizon vizat turistike, ja çfarë do të ndodh

Radio-Ahireti

Tri efektet afatgjata të COVID-19 dhe si mund t’i parandaloni ato

Radio-Ahireti

Princi saudit paralajmëron: Ndaloni Iranin ose ekonomia gobale do shkatërrohet

Radio-Ahireti