arabia-saudite-vendos-kusht-vaksinimin-kunder-covid-19-per-haxh

Arabia Saudite vendos kusht vaksinimin kundër COVID-19 për haxh

Arabia Saudite njoftoi se këtë vit, vaksina kundër koronavirusit të ri (COVID-19) është kushti kryesor për haxh, transmeton Anadolu Agency (AA).

Gazeta “Ukaz”, njoftoi se ministri i Shëndetësisë Tawfig Al-Rabiah, zyrtarëve të ministrisë u ka thënë se ata që dëshirojnë të kryejnë haxh është e detyrueshme të vaksinohen kundër COVID-19 dhe se ky është një kusht për të marrë pjesë në haxh.

Ministri Rabiah gjithashtu kërkoi që të bëhet përgatitje të hershme për sigurimin e punonjësve shëndetësor që do të jenë me detyrë në qendrat e shëndetësisë në Mekë, Medine dhe vendet e shenjta.

Gjithashtu në lajm thuhet se ministri ka kërkuar krijimin e një komisioni COVID-19 për haxhinjtë.

The post Arabia Saudite vendos kusht vaksinimin kundër COVID-19 për haxh appeared first on Mesazhi.com.

TË ngjajshme

Kryeministri italian e quan Erdoganin diktator pas incidentit me delegacionin e BE-së

Radio-Ahireti

Qeveria e re pritet të betohet deri në fund të marsit, Haxhiu: Po diskutohen emrat e ministrave

Radio-Ahireti

Turbullohet uji në Liqenin e Badocit, reduktime në Prishtinë, Fushë Kosovë e Obiliq

Radio-Ahireti

Aeroporti ‘Adem Jashari’: Nisja e fluturimeve nuk varet nga ne, por nga Qeveria

Radio-Ahireti

Profilet e dy kandidatëve për President të Kosovës

Radio-Ahireti

8,703 raste aktive me coronavirus, IKSHPK bën thirrje për respektimin e masave

Radio-Ahireti