baze:-kurti-rrezikon-ta-bej-kosoven-sic-ishte-serbia-me-1999

Baze: Kurti rrezikon ta bëj Kosovën siç ishte Serbia më 1999

Baze është shprehur me tone negative për qëndrimet e Albin Kurtit, kryeministrit në ardhje të Kosovës.

I pyetur se cilat mund të ishin pasojat eventuale nëse Kurti shpërfillë kërkesa e faktorëve ndërkombëtar për pjesëmarrje në dialog dhe marrëveshjen me Serbinë, Baze pati paralajmërime se Kosova mund të kthehet në pozicionin ku ishte Serbia në vitin 1999.

“Nëse kjo ndodh atëherë Albin Kurti do ndërroj pozitat e Kosovës me ato të Serbisë në vitin 1999. Në atë kohë refuzimi i serbëve për të nënshkruar Rambujen solli bombardimin e Serbisë dhe fitoren e shqiptarëve. Tani refuzimi i Kurtit do të sjellë fitoren e Serbisë dhe vënien në pikëpyetje të së ardhmes së Kosovës. Nder më të madh se kaq Serbisë nuk I ka bërë askush”, ka thënë Bazë për Periskopin.

TË ngjajshme

Shqipëria shtrëngon masat antiCOVID, nga nesër pritet kufizim i lëvizjes

Radio-Ahireti

​Nesër temperaturat gjatë gjithë ditës në minus

Radio-Ahireti

Arrestohen dy persona për grabitjen e para tri dite në Prishtinë

Radio-Ahireti

Kurti takohet me përfaqësues të NDI-së, thonë se do të vazhdojnë zhvillimin e projekteve

Radio-Ahireti

I solli dy minoritarë në Kuvend që të votojnë Osmanin, Sheholli tregon çfarë iu premtoi Kurti

Radio-Ahireti

50 kosovarë vdiqën nga koronavirusi që nga e hëna, mbi 11 mijë raste mbesin aktive

Radio-Ahireti