be:-kompromis-me-shba-per-mosmarreveshjen-tregtare

BE: Kompromis me SHBA për mosmarrëveshjen tregtare

“Ne kemi propozuar të pezullojmë të gjitha tarifat reciproke për gjashtë muaj me qëllim gjetjen e një zgjidhjeje për negociatat”, tha zëvendëspresidenti i KE, Valdis Dombrovskis, për revistën gjermane “Der Spiegel”.

“Kjo do të krijonte një frymëmarrje të nevojshme për industritë dhe punonjësit në të dy anët e Atlantikut”, shtoi ai, raporton ATSh.

Ish-presidenti amerikan, Donald Trump, vendosi tarifa mbi importet e çelikut dhe aluminit nga Europa.

Si kundërpërgjigje, BE vendosi tarifa mbi uiskin, xhinset dhe motoçikleta nga SHBA.

Fillimisht, politikanët përgjegjës për Politikën Tregtare në Uashington sinjalizuan se administrata e re e presidentit Joe Biden do t’i ruante tarifat e paraardhësit të tij.

TË ngjajshme

Palmer kërkon specifikisht formalizimin e marrëdhënieve diplomatike Kosovë – Izreal

Radio-Ahireti

Haziri: Zgjedhja e presidentit s’ka shpëtim por veç vonim

Radio-Ahireti

Molliqaj: Në këtë mandat nuk do të kemi president as kryeparlamentar, ka vetëm Albin

Radio-Ahireti

Hoxhaj nga Gjakova: Do ta shndërrojmë këtë qytet në qendrën më të madhe industriale në Kosovë

Radio-Ahireti

Sllovakia zgjat gjendjen e jashtëzakonshme

Radio-Ahireti

Brenda dy jave si shkak i mungesës së përkthyesit dështojnë të mbahen 16 seanca në Gjykatën e Kamenicës

Radio-Ahireti