be:-vendimi-i-kosoves-per-ta-hapur-ambasaden-ne-jerusalem-per-keqardhje

BE: Vendimi i Kosovës për ta hapur ambasadën në Jerusalem për keqardhje

Ai në një adresim për media ka theksuar se integrimi evropian është një angazhim strategjik i Kosovës.

“Pozicioni i BE-së është i qartë, të gjitha ambasadat e BE-së dhe vendet anëtare kanë ambasada në Tel Aviv në përputhje me rezolutën e Këshillit të Sigurimit të KB dhe vendimet e Këshillit Evropian dhe zgjidhja e problemit duhet të gjendet në negociatat e drejtpërdrejta midis Izraelit dhe Palestinës “, tha Stano.

Sipas tij, kjo vlen edhe për Serbinë dhe njoftimin për hapjen e ambasadës së këtij vendi në Jerusalem.Ai potencoi se qëllimi strategji i Kosovës dhe Serbisë është anëtarësimi në BE dhe se të dyja palët duhet të përmbushin kushtet e vendosura para tyre.

“Harmonizimi i politikës së jashtme është një nga ato kushte,” shtoi Stano, njofton Klani.

 

TË ngjajshme

Nesër voton LDK-ja: Si zgjidhet drejtuesi i kësaj partie?

Radio-Ahireti

Infektologu Tolaj: Mbi 600 mijë njerëz e kanë kaluar COVID-19 në Kosovë

Radio-Ahireti

Selimi: Buxhetin e drejtësisë do ta rrisim deri në 35% dhe pagën e policëve do ta bëjmë 700 euro

Radio-Ahireti

Haradinaj-Lajçakut: Dialog i cili si epilog ka njohjen në kufijtë ekzistues

Radio-Ahireti

Deklarata e Ardian Kastratit, sot protestohet para rektoratit

Radio-Ahireti

Avokati i Popullit reagon për tubimet elektorale dhe i bën thirrje KQZ-së që të shqyrtohen të gjitha aplikacionet nga diaspora

Radio-Ahireti