Image default

Biden: Ekonomia amerikane ende në vështirësi

“Ne jemi në një moment shumë kritik, afër një pike thyerje”, paralajmëroi ai në lidhje me gjendjen e ekonomisë dhe situatën e vështirë në të cilën jetojnë aktualisht miliona amerikanë.

Sipas Shtëpisë së Bardhë, shifrat e punësimit të lëshuara në orët e fundit sinjalizojnë një rimëkëmbje që është ende shumë, shumë e ngadaltë.

Në janar, megjithëse niveli i papunësisë ra në 6,3%, u krijuan vetëm 49 000 vende të reja pune, shumë pak për të dhënë shpresë për një ndryshim të shpejtë të kursit.

“Me këtë ritëm, ne do të kthehemi në punësim të plotë pas dhjetë vitesh”, pranoi Biden, në një adresim Kongresit, duke bërë thirrje për të filluar shpejt planin maksimal të ndihmës antiCOVID-19 me vlerë 1,9 trilionë dollarë.

TË ngjajshme

Kurti: Në ditët apo javët e para të qeverisë do ta vendosim reciprocitetin ndaj Serbisë

Radio-Ahireti

Ibrahimi: Asnjë nga politikanët e gardës së vjetër s’do të jenë në garë

Radio-Ahireti

Telogu Hamiti: Palestina është dashur ta njoh moti Kosovën, e jo të rreshtohet me Serbinë

Radio-Ahireti

Për gjysmë viti policia shqiptoi 128 mijë e 364 gjoba për shkelësit e masave anti-COVID

Radio-Ahireti

Haziri i ashpër me Vjosa Osmanin, thotë se i është bashkuar një liste “marksiste-leniniste”

Radio-Ahireti

​Sekuestrohen 107 kilogramë duhan të papërpunuar në Vërmicë

Radio-Ahireti