Image default

Bullgaria do të vendosë në karantinë shtetasit e saj që hyjnë në vend pa test negativ PCR

Vendimi vlen për anëtarët e familjeve të tyre, raporton agjencia bullgare BTA.

Karantina mund të hiqet në rast të një rezultati negativ të testit PCR, i cili u krye 24 orë pas mbërritjes në vend, njoftoi Ministria e Shëndetësisë.

Karantina do të hiqet brenda 24 orëve nga paraqitja e një dokumenti që tregon një rezultat negativ të testit PCR.

Vendimi u mor në bazë të urdhrit të lëshuar sot nga ministri i Shëndetësisë, Kostadin Angelov.

Drejtorët e inspektimeve rajonale shëndetësore mund të heqin karantinën e grupit të duhur të personave që mbërritën në periudhën nga 29 janar deri më 1 shkurt.

Kushti është që qytetarët të paraqesin një dokument që tregon një rezultat negativ të testit PCR të kryer brenda 24 orëve nga hyrja në fuqi e këtij urdhri.

Në këto raste, karantina hiqet brenda 24 orëve pas dorëzimit të dokumentit./kp

TË ngjajshme

Problemi me qentë endacak, AUV-i ka ndarë 700 mijë euro për trajtimin e tyre

Radio-Ahireti

Vaksina me një dozë e kompanisë Johnson & Johnson merr mbështetjen e ekspertëve

Radio-Ahireti

​Shqipëria nxjerr “pasaportën e vaksinimit”

Radio-Ahireti

Molliqaj: Gjykata Speciale është politike dhe për këtë arsye do t’i dënojë ish-krerët e UÇK-së

Radio-Ahireti

Fatmir Limaj reagon meqë KQZ nuk e certifikoi si parti

Radio-Ahireti

LDK shpresoi në Llap, por përfundon numërimi dhe VV merr afro 60% të votave në këtë komunë

Radio-Ahireti