buxhovi:-ldk-ne-nuk-e-ka-themeluar-ibrahim-rugova

Buxhovi: LDK-në nuk e ka themeluar Ibrahim Rugova

Sipas Buxhovit, LDK-në e kanë themeluar 127 anëtarë dhe pa këtë iniciativë kjo parti nuk do të formohej.

“Rugova nuk e ka themeluar LDK-në. LDK-në e kanë themeluar 127 anëtarë që kanë marrë pjesë në mbledhjen e themelimit të partisë. Themelimi i LDK-së i takon 127 anëtarëve”, është shprehur Buxhovi.

Tutje, Buxhovi ka thënë se Rugova mbetet personalitet historik në historinë e Kosovës.

“Rugova mbetet personalitet për dy fakte. Ka qenë president në vitin 1992, në zgjedhjet e para, zgjedhje të cilat kanë qenë referendum. Është përsëritur përsëri në vitin 1998”.

“Mbetet personalitet historik sepse është zgjedhur president 2001-2004”, shtoi Buxhovi.

 

TË ngjajshme

Qeveria Kurti mblidhet sot pasdite

Radio-Ahireti

KEDS riparon rrjetin, ndërprerje të rrymës në disa qytete e fshatra të Kosovës

Radio-Ahireti

FSK-ja nis misionin e parë paqeruajtës jashtë vendit

Radio-Ahireti

Klinaku: Gjykatës Speciale nuk i intereson drejtësia, por se si t’i arsyetoj milionat e shpenzuara

Radio-Ahireti

“Atë ditë kiametin e kam parë me sy”, Milazim Thaçi rrëfen për masakrën e Izbicës

Radio-Ahireti

Zgjedhjet parlamentare 2010 – 2019: Çdo vit me rritje të pjesëmarrjes së qytetarëve në votime

Radio-Ahireti