covid-19:-finlanda-shpall-gjendjen-e-jashtezakonshme,-mbyllen-kufijte

COVID-19: Finlanda shpall gjendjen e jashtëzakonshme, mbyllen kufijtë

Sipas The Guardian, kryeministrja Sanna Marin, javën e kaluar e kishte marrë një vendim në parim për shpalljen e një gjendjeje të jashtëzakonshme.

Vendimi nga autoritetet vjen si rrjedhojë e rritjes së mprehtë të infeksioneve e cila erdhi si pasojë e varianteve të reja.

Finlanda me këtë rast ka mbyllur tashmë kufijtë e vendit. Gjendja e jashtëzakonshme gjithashtu do të lejojë qeverinë të mbyll më tej shkollat dhe të kufizojë lëvizjen midis rajoneve.

“Qeveria e sheh të nevojshme që të gjithë të kemi më pak kontakte”, tha kryeministrja Marin.

Finlanda, ndër vendet evropiane më pak të prekura nga virusi, ka regjistruar 58 mijë raste dhe 742 viktima që nga fillimi i pandemisë.

TË ngjajshme

Policia në terren për zbatimin e masave antiCOVID-19

Radio-Ahireti

Rama më i preferuari për Kryeministër, por si ai edhe Basha nuk gëzojnë mbështetjen e të rinjve

Radio-Ahireti

Nisin përgatitjet për shpërndarjen e vaksinës antiCOVID-19

Radio-Ahireti

Zhduket një vajzë në Suharekë

Radio-Ahireti

Shumë zyrtarë nuk e kanë deklaruar pasurinë, afati përfundon të mërkurën

Radio-Ahireti

Kurti injoron në rrjete sociale vizitën që bëri tek futbollistët e Kosovës, nuk poston asgjë për të

Radio-Ahireti