danimarka-ndalon-perdorimin-e-vaksines-astrazeneca-covid-19

Danimarka ndalon përdorimin e vaksinës AstraZeneca COVID-19

Danimarka bëhet vendi i parë që ndërpret përdorimin e vaksinës AstraZeneca plotësisht pas lajmit për lidhjen e saj të mundshme me mpiksjet e rralla të gjakut.

Danimarka ka ndaluar së dhëni vaksinën Oxford-AstraZeneca Covid mes shqetësimeve për raste të rralla të mpiksjes së gjakut, vendi i parë evropian që e bën këtë plotësisht.

Masa pritet të vonojë programin e vaksinimit të vendit me disa javë.

Mbikëqyrësi i barnave Agjencia Evropiane e Barnave javën e kaluar njoftoi një lidhje të mundshme me mpiksjen por tha se rreziku i vdekjes së Covid-19 ishte shumë më i madh.

Disa vende evropiane më parë kishin pezulluar këtë vaksinë.

Shumica tani kanë rinisur vaksinimet me AstraZeneca, por shpesh me kufizime për grupmoshat më të vjetra. /Mesazhi.com

The post Danimarka ndalon përdorimin e vaksinës AstraZeneca COVID-19 appeared first on Mesazhi.com.

TË ngjajshme

Numërohen mbi 97 për qind e votave, LVV me 48.18 %, PDK 17.32 %, LDK 13.19 % dhe AAK me 7.4 %

Radio-Ahireti

Zgjedhjet në Shqipëri: Kjo është pjesëmarrja deri në orën 18:00

Radio-Ahireti

Vuçiq i jep 10 mijë vaksina AstraZeneca Malit të Zi, kryeministri malazez e quan vëlla

Radio-Ahireti

Izraeli arreston 20 palestinezë në Bregun Perëndimor

Radio-Ahireti

Nga e hëna të gjithë avokatët do t’i bojkotojnë seancat gjyqësore

Radio-Ahireti

Tre të vdekur dhe 245 raste të reja me Covid-19 në Kosovë

Radio-Ahireti