deklarata-e-ardian-kastratit,-sot-protestohet-para-rektoratit

Deklarata e Ardian Kastratit, sot protestohet para rektoratit

Një status në Facebook rreth një gruaje mbipeshë nga ana e deputetit dhe profesorit universitar Ardian Kastrati ka ngjallur reagime të shumta.

Për këtë arsye është paralajmëruar edhe protestë sot për në ora 11:00.

“Pas një konsultimi të aktivistëve, u vendos që nesër me fillim nga ora 11:00, në oborrin e rektoratit të UP-së mbahet protesta simbolike dhe tubimi përgatitor për fillimin e protestave me qëllim të ndërprerjes së gjuhës seksiste nga stafi akademik i UP-së, konkretisht përjashtimit të Ardian Kastratit nga UP ku ai është profesor. Seksizmi nuk do të financohet nga taksapaguesit”, shkroi Rron Gjinovci në Facebook, i cili udhëheq me ORCA, organizatë për rritjen e cilësisë në arsim.

TË ngjajshme

Specialja ia refuzon kërkesën për lirim nga paraburgimi Nasim Haradinajt

Radio-Ahireti

Kurti nuk e ka bërë publike, Szunyog tregon se BE e ka ftuar për takim bilateral në Bruksel

Radio-Ahireti

Virologu i njohur paralajmëron Gjermaninë

Radio-Ahireti

Për tri ditë në Kosovë vaksinohen 1 mijë e 900 punëtorë shëndetësor

Radio-Ahireti

Kurti: Sulmi ndaj birit të Rashiqit është i organizuar, ai nuk iu nënshtrua kërcënimeve të Serbisë

Radio-Ahireti

​29 vjet nga Traktati i Bashkimit Evropian

Radio-Ahireti