denohet-kryeministrja-e-norvegjise,-shkeli-masat-kunder-covid-19

Dënohet kryeministrja e Norvegjisë, shkeli masat kundër Covid-19

Kryeministrja e Norvegjisë Erna Solberg, është gjobitur me 1700 euro për thyerjen e kufizimeve të koronavirusit teksa festonte 60-vjetorin e lindjes.

Solberg mblodhi anëtarët e familjes së saj në qytetin e skive Geilo në fund të shkurtit në shkelje të kufizimeve që ishin asokohe në fuqi.

Mendohet se 13 anëtarë të familjes së Solberg darkuan në një restorant më 25 shkurt, dhe pse nuk lejoheshin grumbullimet me më shumë se 10 persona.

Raportet se Solberg shkeli kufizimet shkaktuan një bujë në mediat sociale me shumë persona që bën thirrje për dorëheqjen e saj.

Kryeministrja kërkoi falje dhe mori përgjegjësi për veprimin, por duket se veç pasojave ligjore, kjo ngjarje mund të ketë pasoja edhe për karrierën politike të saj, ndërsa vendi shkon drejt zgjedhjeve në shtator. /alsat.mk

The post Dënohet kryeministrja e Norvegjisë, shkeli masat kundër Covid-19 appeared first on Mesazhi.com.

TË ngjajshme

Kurti në 22 vjetorin e vrasjes së Aganit: Do të gjykohen të gjithë ata që kryen krime në Kosovë

Radio-Ahireti

Erdoğan mesazh përkujtimi për Masakrën në Hoxhali

Radio-Ahireti

Mesxhid al-Aksa e përgatitur për Ramazan nëpërmjet aktiviteteve vullnetare të palestinezëve

Radio-Ahireti

Varianti i ri i COVID ‘gjunjëzon’ Brazilin, vendi regjistron më shumë se 1 mijë vdekje në 24 orë

Radio-Ahireti

FSK vazhdon operacionin e kërkimit të qytetarit që dyshohet se është hedhur nga “Ura e Fshejt”

Radio-Ahireti

11 Maji, Dita Botërore në solidarizim me Palestinën

Radio-Ahireti