Image default

Donald Trump shpallet i pafajshëm nën akuzat se nxiti trazirat më 6 janar në Kapitol

Senati amerikan votoi kundër shkarkimit të presidentit Donald Trump për akuzat e abuzimit me pushtetit dhe atë të pengimit të punës së Kongresit, shkruan The Guardian.

Senati ka votuar zyrtarisht për të shfajësuar Donald Trump për nxitje të kryengritjes në gjyqin e tij të dytë të fajësimit.

Votimi përfundimtar ishte 57-43, që do të thotë se Senati ra 10 vota më pak për të dënuar ish-presidentin.

Shtatë republikanë u bashkuan me çdo demokrat në votimin për të dënuar Trump, por nuk ishte e mjaftueshme për ta shpallur atë fajtor.

Shtatë republikanët e Senatit që votuan për të dënuar Donald Trump ishin Richard Burr, Bill Cassidy, Susan Collins, Lisa Murkowski, Mitt Romney, Ben Sasse dhe Pat Toomey.

Dy nga ata shtatë republikanë – Burr dhe Toomey – po dalin në pension. Dy republikanë të tjerë në pension – Rob Portman dhe Richard Shelby – votuan për të liruar Trump.

The post Donald Trump shpallet i pafajshëm nën akuzat se nxiti trazirat më 6 janar në Kapitol appeared first on Mesazhi.com.

TË ngjajshme

Të hënën fillon gjysmëvjetori i dytë, ​MASH e DKA-të thonë se kanë bërë përgatitjet e duhura

Radio-Ahireti

Deputeti gjerman për liberalizimin e vizave: Ndoshta do të jetë shpërblim për Krishtlindje

Radio-Ahireti

Brenda disa dite fillon verifikimi i votave të diasporës, numërimi i tyre kryhet për dy ditë

Radio-Ahireti

Vetëvendosje kërkon para nga qytetarët për t’ia financuar fushatën elektorale

Radio-Ahireti

Mbarëvajtja e zgjedhjeve, institucionet zotohen për bashkëpunim

Radio-Ahireti

KFOR-i Turk donacion me karroca për Qendrën e kujdesit për fëmijë me nevoja të veçanta në Shtime

Radio-Ahireti