drejtuesit-e-bqk-se-marrin-pjese-ne-takimet-pranverore-virtuale-te-bb-se-dhe-fmn-se

Drejtuesit e BQK-së marrin pjesë në takimet pranverore virtuale të BB-së dhe FMN-së

Këto takime do të mbahen nga data 7 deri më 19 prill.

Në takimet virtuale do të diskutohet lidhur me zhvillimet e fundit ekonomike, fiskale dhe financiare, si dhe pritjet për vitin 2021.

Në takimet që do të zhvillohen ditëve në vijim do të diskutohet edhe për zbatimin e rekomandimeve nga raportet e mëparshme të asistencave teknike, si dhe shprehjet e interesit për përkrahje në të ardhmen.

Temë të këtyre takimeve virtuale pritet të jetë edhe mbështetja e Bankës Botërore dhe e Fondit Monetar Ndërkombëtar për lehtësimin e borxheve për qasje të drejtë dhe të përballueshme ndaj vaksinave nga vendet në zhvillim, si dhe rikuperimi nga kriza e COVID-19, duke kursyer jetët e njerëzve dhe mbështetjen për zhvillimin e gjelbër, elastik dhe gjithëpërfshirës, si dhe perspektiva dhe sfidat e politikave për Evropë dhe FMN.

Pjesë diskutimi të këtyre takimeve do të jenë edhe reformat, projektet e ardhshme dhe diskutimi i mundësive për financim në të ardhmen./Lajmi.net/

TË ngjajshme

Padi kundër Komunës së Prishtinës për projektin “Parku i Aventurave” në Gërmi

Radio-Ahireti

Hoti-Osmanit: Askush nuk mund ta bartë frymën rugoviane në kampet tjera politike

Radio-Ahireti

Numërohen të gjitha votat edhe në Prizren, VV bindshëm e para

Radio-Ahireti

Garoi për herë të parë për deputet, kaq vota mori në vendlindje djali i Hysni Gucatit

Radio-Ahireti

Reagon zyrtari i Qeverisë Kurti: Pamjet e publikuara nuk janë nga bufeja e ndërtesës së Qeverisë

Radio-Ahireti

Policia shkon tek salla “1 Tetori” pasi u krijuan radhë të gjata e tollovi për vaksinim

Radio-Ahireti