ekonomisti-mustafa:-sfida-kryesore-e-qeverise-se-re-do-te-jete-perballja-me-pasojat-e-pandemise

Ekonomisti Mustafa: Sfida kryesore e qeverisë së re do të jetë përballja me pasojat e pandemisë

Në episodin e parë “7 ditë me Panxhën” në Klan Kosova, ai ka theksuar se mënyra më e mirë për luftimin e informalitetit është zvogëlimi administrativ.

“Sfida kryesore  e qeverisë së re do të jetë përballja me pandeminë dhe tejkalimi i problemeve që i ka sjellë pandemia për sistemin publik shëndetësor, por sidomos në rënien e aktivitetit ekonomik”.

“Po besohet se është një rënie prej 6 për-qind, por ka sektor që janë goditur më shumë”.

“Për shkak të probleme që ka pasur mosfunksionimi i institucioneve, shumë çështje kanë mbetur të pa adresuara me kohë”.

“Mënyra më e mirë për luftimin e informalitetit është zvogëlimi administrativ, taksat e përballueshme dhe një administratë e përgjegjshme tatimore”.

I pyetur se a duhet të zbatohet ligji i prokurimit publik, ai ka thënë se duhet të ndihmohen firmat vendore nga ana e qeverisë.

“Sigurisht se në konsumin publik, ndoshta 1 miliard prej buxhetit të Kosovës kishin mund 60 për-qind të shkojnë te firmat vendore. Kështu që unë vetëm mundem ta përshëndes këtë dhe të kërkoj që të zbatohet”.

TË ngjajshme

Jepet fjala përfundimtare në rastin ku Ramiz Lladrovci po kërkon 10 mijë euro dëmshpërblim Xhavit Drenori

Radio-Ahireti

Don Mikel Sopi tregon se si i shpëtoi familjarët e të masakruarve të Mejës

Radio-Ahireti

Abdixhiku falënderon liderët që e uruan për fitoren, në mesin e tyre edhe Osmani

Radio-Ahireti

Memli Krasniqi: Më 14 shkurt qytetarët kanë dy zgjidhje, PDK që ka krijuar dhe garanton shtetësinë dhe VV që synon zhbërjen e shtetit

Radio-Ahireti

Hyseni i PSD-së: Për UÇK-në, Kurti pozicionohet karshi interesave të veta të momentit

Radio-Ahireti

Ish-shefi i gjykatësve të EULEX-it për WT: Liria e Kosovës është në rrezik, shpëtojeni nga padrejtësitë e BE-së

Radio-Ahireti