ema:-nuk-ka-prova-qe-lidhin-vaksinen-astrazeneca-me-vdekjen-e-infermieres-ne-austri

EMA: Nuk ka prova që lidhin vaksinën AstraZeneca me vdekjen e infermieres në Austri

Autoritetet shëndetësore austriake pezulluan përdorimin e një grumbulli vaksine AstraZeneca të dielën pasi një grua 49-vjeçare vdiq si rezultat i trombozave të shumta, formimi i mpiksjes së gjakut brenda enëve të gjakut, 10 ditë pasi u injektua vaksina.

Një 35-vjeçar gjithashtu u shtrua në spital për një bllokim pulmonar pasi mori të njëjtën vaksinë.

Po kështu edhe Estonia, Lituania, Luksemburgu, Letonia pezulluan përdorimin e tyre.

EMA tha në një deklaratë të mërkurën se një hetim paraprak tregoi se “aktualisht nuk ka indikacione se vaksinimi i ka shkaktuar këto kushte, të cilat nuk renditen si efekte anësore të kësaj vaksine”.

Sipas rregullatorit, ngarkesa përmbante 1 milion doza të cilat u shpërndanë në 17 vende të BE-së përfshirë Austrinë, Bullgarinë, Qipron, Danimarkën, Estoninë, Francën, Greqinë, Islandën, Irlandën, Letoninë, Lituaninë, Luksemburgun, Maltën, Hollandën, Poloninë, Spanja, Suedia.

“Megjithëse një defekt i cilësisë konsiderohet i pamundur në këtë fazë, po hetohet cilësia e serisë” deklaroi EMA.

AstraZeneca është një nga tre aprovuar aktualisht për përdorim në 27 vendet anëtare të BE së bashku me vaksinat e zhvilluara nga Pfizer / BioNTech dhe Moderna. EMA pritet të miratojë vaksinën Johnson & Johnson të enjten.

TË ngjajshme

Shkon në 70 numri i personave të prekur me coronavirus në Shqipëri

Radio-Ahireti

​Ish-ambasadori i Holandës në Kosovë: Vuçiq duket se po bëhet gjithnjë e më agresiv

Radio-Ahireti

Ahmeti godet Kurtin: Vaksinat ruse s’janë të dëmshme, shpjegimi yt nuk është i duhuri për jetët e humbura nga koronavirusi

Radio-Ahireti

Nga e mërkura orë policore në Maqedoni? Pritet vendimi i Qeverisë

Radio-Ahireti

Ky është mjeku shqiptar që tentoi t’i shpëtonte jetën kryetarit të Zagrebit

Radio-Ahireti

Navalny thotë se ka probleme shëndetësore serioze dhe autoritet e burgut nuk po bëjnë asgjë

Radio-Ahireti