erdogan,-borrell-e-lidere-tjere-i-shkruajne-osmanit-–-e-urojne-per-poziten-e-presidentes

Erdogan, Borrell e liderë tjerë i shkruajnë Osmanit – E urojnë për pozitën e presidentes

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani-Sadriu ka pranuar telegrame urimi nga presidenti italian Sergio Mattarella, shefi i Politikës së Jashtme të BE-së, Joseph Borrell, presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan, presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq dhe presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski.

Në urimin e tij, presidentit italian z.Mattarella, ka shfaqur shpresën se nën udhëheqjen e Presidentes Osmani, Kosova do të jetë në gjendje të bëjë hapa konkret në reforma të brendshme, të cilat e afrojnë me BE-në.

Presidenti italian, gjithashtu i ka uruar që bashkëpunimi në mes të Prishtinës dhe Romës të rritet dhe më tej në përputhje me angazhimin italian përkrah Kosovës, me ç`rast ka përmendur pjesëmarrjen domethënëse të Italisë në misionin e KFOR-it. 

Kurse shefi i politikës së jashtme të BE-së, z.Borrell, ka shfaqur gatishmërinë për ta mbështetur Kosovën në rrugën e integrimit evropian dhe në të njëjtën kohë ka theksuar se institucioneve të reja të vendit u mbetet të fokusohen në procesin e reformave dhe atë të dialogut.

Presidenti Meta, ndërkaq në urimin e tij, ka theksuar se Presidentja Osmani do t`i shërbejë më përgjegjshmëri të lartë unitetit në mes të gjithë  qytetarëve, frymës së konsensusit, dialogut, forcimit të bashkëpunimit ndërinstitucional dhe marrëdhënieve të shkëlqyera vëllazërore.

Në telegramin e presidentit turk Erdogan, shprehu kënaqshmërinë me për bashkëpunimin në mes të Republikës së Kosovës dhe Turqisë në sfera të ndryshme, duke shprehur besim të plotë për të ardhmen e marrëdhënieve në mes të dy vendeve.

“Homologu i saj nga Maqedonia e Veriut, Presidenti Pendarovski ka shprehur gatishmërinë për vazhdimin e marrëdhënieve të mira ndërfqinjësore. Kurse presidenti malazez, Gjukanoviq në telegramin e tij ka thënë se me Presidenten Osmani në krye, Kosova do ta konstituojë një epokë të re për shtetin dhe shoqërinë kosovare. Sipas tij, Mali i Zi do të jetë një fqinj i mirë i Kosovës dhe një partner i përgjegjshëm”, thuhet në komunikatën e presidencës.

The post Erdogan, Borrell e liderë tjerë i shkruajnë Osmanit – E urojnë për pozitën e presidentes appeared first on Mesazhi.com.

TË ngjajshme

Turqia dënon me burgim të përjetshëm 5 persona për vrasjen e të dërguarit rus

Radio-Ahireti

Mianmar, protestat kundër grushtit të shtetit vazhduan në ditën e 2-të

Radio-Ahireti

Kosovarët nuk e ndalën luksin as në pandemi, blenë rreth 60 milionë euro vetura

Radio-Ahireti

Konfirmohet infektimi për herë të dytë me COVID-19 te disa pacientë në Kosovë

Radio-Ahireti

Kryeministri libian dënon sulmet e Izraelit në xhaminë Al-Aksa

Radio-Ahireti

Shoqata e Gastronomëve kundërshton mbylljen 12 ditore

Radio-Ahireti