Image default

Franca në ditët në vijim do të inspektojë 76 xhami

Ministri i Punëve të Brendshme të Francës pohon se disa xhami mund të mbyllen në inspektimin “masiv dhe të rreptë” kundër separatizmit!

Gerald Darmanin pohoi se shërbimet shtetërore do t’i mbikqyrin dhe kontrollojnë 76 xhami, 16 në rajonin e Parisit dhe 60 në pjesët tjera të Francës dhe se disa nga këto xhami mund të mbyllen. Me kërkesën e ministrit, 18 xhami do të jenë në shënjestër të “veprimeve të menjëhershme”.

Sipas gazetës Le Figaro, Darmanin u dërgoi qarkore guvernatorëve të vendit për inspektimin e xhamive.

Darmanin njoftoi se prej momentit kur Makron mori udhëheqësinë para tre viteve, u mbyllën 43 xhami.

Franca është shteti me numër më të madhë të muslimanëve në Evropë dhe Islami se është feja e dytë në vend pas katolicizmit.

Kritikët thonë se qeveria e Macronit po shfrytëzon valën e dhunës për ta intensifikuar qëndrimin e tij të theksuar kundër muslimanëve.

[Isl@mpress.ch]

TË ngjajshme

BFI: Regjistrimi i të ashtuquajturës Bashkësia Islame Selefiste, i dëmshëm dhe tentim për paralelizëm

Radio-Ahireti

Tërmete të tjera tronditën edhe sot Kroacinë

Radio-Ahireti

Sulm ndaj një xhamie në Francë, agresori ka drejtuar automjetin e tij drejt objektit fetar

Radio-Ahireti

​Mali i Zi shënon numrin më të madh të viktimave nga COVID-19 brenda një dite

Radio-Ahireti

Bora krijon situatë kaotike në Austri, mbyllen shumë shkolla – mijëra shtëpi mbesin pa energji elektrike

Radio-Ahireti

Kreu i OSH-së: Bota duhet të jetë më e përgatitur për pandeminë e ardhshme

Radio-Ahireti