gjermani,-skandali-i-maskave/-dorehiqet-ligjvenesi-i-cdu,-perfitoi-250-mije-euro

Gjermani, skandali i maskave/ Dorëhiqet ligjvënësi i CDU, përfitoi 250 mijë euro

Ligjvënësi i kësaj partie, Nikolas Löbel dha dorëheqjen e u kërkoi falje publike kolegëve të tij dhe qytetarëve. Largimi i tij erdhi pasi u mësua se firma e vet kishte fituar rreth 250 mijë euro nga shitja e maskave gjatë pandemisë pas rekomandimeve të bëra qeverisë federale  dhe ndërmjetësimit mes kompanive si pjesë e një përpjekjeve për t`i nxitur të blinin më shumë maska.

Ky zhvillim nuk mund të vinte në një moment për delikat për CDU-në; të dielën mbahen zgjedhjet rajonale ne Rhineland-Palatinate dhe Baden-Württemberg, pikërisht vendi ku ishin shitur maskat. Rreth një vit më parë, në fillesat e pandemisë, çmimi i tyre pësoi për një kohë të shkurtër një rritje drastike, dhe asokohe politikani duhet ishte një nga personat që nxorën përfitime prej një situate te tillë. Mediet vendase thotë se prokurorët kanë nisur një hetim mbi çështjen.

Për një çështje të ngjashme po hetohet dhe një tjetër anëtar i koalicionit qeverisës, Georg Nüsslein, i cili është larguar vetëm nga grupi parlamentar por nuk pranon të heqë dorë nga mandati në Bundestag.

TË ngjajshme

AstraZeneca vërteton sigurinë e lartë të vaksinës

Radio-Ahireti

25-vjeçarja, më e votuara e LDK-së në Kaçanik, merr më shumë vota se Hoti e Abdixhiku

Radio-Ahireti

Suedia dënon me burgim të përjetshëm kosovarin që vrau prindërit, zbulohet motivi i vrasjes

Radio-Ahireti

Infektologu kosovar propozon të kthehen masat rigoroze: Situata me Covid-19 është brengosëse

Radio-Ahireti

Reagon Jusuf Thaçi pas deklaratave të Rron Gjinovcit rreth “anti-amerikanizmit”

Radio-Ahireti

Nga Vetëvendosje ua përkujtojnë deputetëve obligimin që kanë për seancat në Kuvendin e Kosovës

Radio-Ahireti