gjermania-zgjat-izolimin,-por-lehteson-disa-masa

Gjermania zgjat izolimin, por lehtëson disa masa

Kancelarja Angela Merkel dhe guvernatorët e 16 landeve u pajtuan të mërkurën vonë për këtë balancë masash, pas rreth nëntë orë bisedimesh.

Rregullat e izolimit aktual do të zgjasnin deri të dielën.

“Duhet të bëjmë hapa drejt hapjes, por, në të njëjtën kohë, hapa që nuk na kthejnë prapa”, tha kancelarja Merkel para gazetarëve në Berlin.

“Ka shumë shembuj në Evropë për një valë të tretë dramatike”, tha ajo.

Merkel u zotua se “pranvera e vitit 2021 do të jetë ndryshe nga pranvera e një viti më parë”.

Gjermania ka regjistruar në total mbi 2.4 milionë raste me koronavirus dhe mbi 71,000 viktima.

Shumica e dyqaneve atje janë të mbyllura qysh më 16 dhjetor.

Restorantet, baret dhe objektet sportive janë mbyllur nga 2 nëntori, ndërsa hotelet lejohen të punojnë vetëm për të akomoduar udhëtarë të biznesit.

Deri këtë javë, vetëm 5.3 për qind të popullsisë gjermane i është dhënë doza e parë e një vaksine kundër koronavirusit, ndërsa 2.7 për qind e popullsisë i kanë marrë nga dy doza.

Të mërkurën, udhëheqësit e vendit ranë dakord që të ndryshojnë rregulloren, për të përshpejtuar vaksinimin.

Merkel tha se “ata duan që të shfrytëzojnë gjithë fleksibilitetin”, duke zgjatur kohën midis dy dozave të vaksinës sa më shumë që të jetë e mundur, për t’iu mundësuar më shumë njerëzve që të marrin dozën fillestare.

Dozat e vaksinave të miratuara në Bashkimin Evropian rekomandohet të jepen me një diferencë kohore prej tri javësh. /rel

TË ngjajshme

​Konjufca: Kuvendi të miratojë sa më shumë ligje në funksion të interesit qytetar

Radio-Ahireti

Tubimet me shumë njerëz të partive, reagon shoqata e pacientëve

Radio-Ahireti

600 vjet e vjetër: Xhamia në Greme që shërbeu si shtab i UÇK-së dhe ballistëve gjatë Luftës II Botërore

Radio-Ahireti

Baze: Kurti rrezikon ta bëj Kosovën siç ishte Serbia më 1999

Radio-Ahireti

Reagime anë e kënd, por Kurti e Osmani s’e thonë asnjë fjalë për provokimin e rëndë të Vuçiqit

Radio-Ahireti

Në pranga dy ish-zyrtarë të Telekomit për vjedhje të 255 telefonave në vlerë 327 mijë euro

Radio-Ahireti