google-kercenon-australine

Google kërcënon Australinë

Australia synon të bëhet vendi i parë në botë që detyron Google, Facebook dhe kompani të tjera të mëdha të paguajnë për përmbajtjet mediatike. Megjithatë, plani po refuzohet ashpër nga gjigantët.

Drejtoresha e Googlet për Australi dhe Zelandë të Re, Mel Silva, ka thënë se një projektligj i propozuar nga Qeveria e Scott Morrisonin për këtë çështje është i pazbatueshëm, transmeton Lajmi.net.

Në një deklaratë para Senatit të premten, Silva ka thënë se “nëse versioni aktual i projektligjit bëhet ligj, nuk na jepet rrugë tjetër veç se ta heqim nga dispozicioni Googlen në Australi”. /Lajmi.net

TË ngjajshme

YouTube fshin 30 mijë “video mashtruese” rreth vaksinave kundër COVID-19

Radio-Ahireti

Pasi ta lexoni këtë nuk do ta përdorni më iPhone jashtë kur është ftohtë

Radio-Ahireti

Mjekët paralajmërojnë ata që po e bëjnë këtë në TikTok

Radio-Ahireti

Apple vendos sensorin e gishtave nën ekran të iPhone

Radio-Ahireti

Shefi ekzekutiv i Twitter e ka nxjerrë në shitje postimin e tij të parë si art digjital, çmimi është $2,500,000

Radio-Ahireti

Kushton rreth 4 milionë dollarë, këtë jaht Lamborghini mund ta blejnë vetëm 60 persona

Radio-Ahireti