hoti-ne-fushe-kosove-zotohet-per-rregullim-e-dokumentacionit-per-shqiptaret-e-lugines

Hoti në Fushë Kosovë zotohet për rregullim e dokumentacionit për shqiptarët e Luginës

“ I kanë pritur nëpër zyra dhe ju kanë dhënë fjalë të mëdha. Asgjë konkrete nuk është bërë për banorët shqiptarë të Luginës së Preshevës. Për herë të parë unë kam krijuar në Kryeministri Zyrën për Luginën e Preshevës, e cila nga shtatori i vitit të kaluar do të ketë linjë të veçantë buxhetore për blerjen e librave për nxënësit e Luginës, për financimin e aktiviteteve kulturore dhe nevoja tjera”, tha Hoti.

Hoti premtoi se do të bëhet edhe rregullimi i statusit dhe dokumentacioni i shqiptarëve të Luginës që jetojnë në Kosovë. /Lajmi.net/ 

TË ngjajshme

Mes kushteve të rënda ekonomike e problemeve shëndetësore, familja Morina kërkon ndihmë

Radio-Ahireti

Vërshimet në Fushë-Kosovë dëmtuan ekonomitë familjare me 500 mijë euro

Radio-Ahireti

Një ditë e Hashim Thaçit në Hagë, tregon Pacolli se ka pasur disa telefonata me të

Radio-Ahireti

Bordi i përkohshëm i KEK-ut e shkarkon Kryeshefin Ekzekutiv të emëruar nga Kurti

Radio-Ahireti

Dritan Abazoviqi merret në pyetje nga policia

Radio-Ahireti

Tomë Gashi: Grenelli ishte pro-serb

Radio-Ahireti