hoxhaj-uron-gordon-per-poziten-ne-administraten-biden

Hoxhaj uron Gordon për pozitën në administratën Biden

Hoxhaj, nëpërmjet një postimi në rrjetin social Twitter, ka thënë se ndjehet i lumtur se miqtë që kanë marrë pjesë në shtet ndërtimin e Kosovës po i kthehen Shtëpisë së Bardhë.

Ai gjithashtu ka thënë se pret që me administratën e re amerikane të punohet ngushtë që të përfundohet rruga që Kosova ka nisur, të bëhet anëtare e plotë dhe me të drejta të barabarta në OKB.

“Urime për Philip Gorgon, për emërimin si zv.këshilltar për Siguri Kombëtare te zv,presidentja amerikane Kamala Harris. Jam i lumtur që shoh miqtë që ishin pjesë e shtet-ndërtimit të Kosovës, duke u kthyer në Shtëpinë e Bardhë. Pres të punojmë ngusht me administratën e re për të përfunduar atë që kemi filluar së bashku: Kosovën, anëtare të plotë dhe të barabartë në OKB.”, ka shkruar Hoxhaj në Twitter.

Philip Gordon kishte pritur në takim Enver Hoxhajn sa ishte ministër i Punëve të Jashtme në vitin 2011, derisa ai mbante pozitën e Ndihmës Sekretarit Amerikan të Shtetit për Evropë dhe Euroazi.

Gordon, ka qenë një zë i fuqishëm mbështetës për pavarësinë e Kosovës si dhe për ta çuar vendin drejt anëtarësimit në OKB.

TË ngjajshme

Frashër Krasniqi: Albin Kurti po jep shenja për krijimin e autonomisë brenda Kosovës

Radio-Ahireti

Pse presidentja Vjosa Osmani s’e përmend UÇK-në?

Radio-Ahireti

Kjo është mosha e të vdekurve nga COVID-19 në 24 orët e fundit

Radio-Ahireti

Vuçiq pas ardhjes së Biden në krye të SHBA: Do të ketë presion vetëm mbi Serbinë

Radio-Ahireti

Deputeti i VV-së heroizon partinë e tij: Ne i kemi ndalë thikat mbi harta

Radio-Ahireti

Mbi 1 mijë e 500 viktima nga COVID-19 në Kosovë që nga fillimi i pandemisë

Radio-Ahireti