infektologu-ramadani:-vaksinimi-pa-test-per-covid-19,-gabim-profesional

Infektologu Ramadani: Vaksinimi pa test për COVID-19, gabim profesional

Por ky vaksinim pa një test paraprak po cilësohet si gabim nga një infektolog përderisa një mjek shqiptar i cili punon në Gjermani, thotë se as atje nuk kërkohet një test i tillë por shikohet anamneza e 14 ditëve të fundit të personit.

Sipas Ramadanit vaksinimi pa test paraprak mund të shkaktojë probleme shëndetësore tek ata që mund të jenë pozitiv.

“Nëse bëhet vaksinimi pa këto masa, domethënë teste, për organizmin qoftë me simptome ose pa simptome, nëse s’kemi teste molekulare, nuk kemi teste serologjike atëherë, rreziku, mundësia është e madhe që në një organizëm që është me Covid-19 pozitiv pa simptome dhe shenja klinike të vendoset edhe vaksinimi, që ju e dini se është një virus por i zbutur, në këtë situatë mund të paraqiten ato që quhen komplikime të rënda ose efekte anësore të papritura dhe padëmshme”, tha Ramadani për RTK’në.

Një test i tillë nuk kërkohet as në Gjermani.  Por personit i merret anamneza, nëse ka pasur simptoma 14 ditët e fundit dhe para vaksinimit personit i matet temperatura. Kështu thotë mjeku kosovar, Fahri Beqa, nga Gjermania në klinikën e të cilit po kryhet vaksinimi.

TË ngjajshme

Hoxhaj në Skënderaj: Fitorja e PDK-së nga Drenica po shtrihet në tërë Kosovën

Radio-Ahireti

​Me sëpatë në dorë, 37-vjeçari kërcënon komisionarët në qendrën e votimit

Radio-Ahireti

Detaje të rënda nga vdekja tragjike e 4-vjeçares në Dragash: Uji e kishte bartur për gati 2 kilometra

Radio-Ahireti

Gjermania vazhdon të ketë telashe, mbi 21 mijë raste të reja me COVID-19

Radio-Ahireti

Përfaqësimi i grave në listat zgjedhore, Gashi: Asnjëherë nuk është kaluar 30%

Radio-Ahireti

Nis takimi në LDK, pritet vendimi rreth presidentit

Radio-Ahireti