interesimi-i-mediave-turke-per-protestat-e-vitit-1981

Interesimi i mediave turke për protestat e vitit 1981

Sot bëhen 40 vjet nga organizimi i demonstratës studentore, e cila është protesta e parë që u shtyp me dhunë nga policia dhe ushtria jugosllave.

Më 4 mars 1981, studentët e Kosovës organizuan një protestë në Prishtinë për kushte më të mira në mensën e tyre dhe kjo protestë ishte shkëndija e demonstratës së organizuar nga studentët më datën 11 mars 1981.

Ne mesin e shume medieve boterore qe u interesuan per keto ngjarje, ishin edhe mediet nga Turqia.

Qendrimi i Shqiperise pro Turqise ne konfliktin e Qipros me 1974, ishte njera nga arsyejet pse grupet ilegale te shqiptareve ne kete kohe, gjeten hapesire per veprim ne Republiken e Turqise, rrjedhimisht edhe shtypi ne Turqi u dha jehone ketyre ngjarjeve.

Shumica e artikujve qe botoheshin ne Shqiperi per keto ngjarje, te gazeta “Zeri i popullit”, perktheheshin ne gjuhen turke dhe botoheshin atje.

Per kete arye, sipas disa dokumenteve arkivore ne muajin janar te vitit 1982, Kosoven e kishte vizituar redaktori per politik te jashtme i gazetes se njohur turke “Milijet”, Ozer Yelce.

The post Interesimi i mediave turke për protestat e vitit 1981 appeared first on Mesazhi.com.

TË ngjajshme

Maqedonia e Veriut publikon bilancin 24 orësh të koronavirusit

Radio-Ahireti

13 të vdekur dhe 725 raste të reja me Covid-19 në Maqedoninë Veriore

Radio-Ahireti

Pavarësisht pandemisë COVID-19, mërgata brenda një viti dërgon 977.3 milionë euro në Kosovë

Radio-Ahireti

AstraZeneca kundërshton shqetësimet rreth vaksinës COVID-19

Radio-Ahireti

Besnik Tahiri emërohet ministër i MPJD-së, pas dorëheqjes së Meliza Haradinaj-Stublla

Radio-Ahireti

Pjetër Ndrecaj i rritet dënimi në 30 vjet burgim, për vrasjen e gruas dhe vajzës

Radio-Ahireti