italia-behet-vendi-i-pare-i-be-se-qe-do-te-prodhoje-vaksinen-ruse-“sputnik-v”

Italia bëhet vendi i parë i BE-së që do të prodhojë vaksinën ruse “Sputnik V”

Kështu Italia do të bëhet vendi i parë i Bashkimit Evropian që do të prodhojë këtë vaksinë e cila ende është nën shqyrtim rreth përdorimit nga Agjencia Evropiane e Barnave (EMA), shkruan Euronews.

“Vaksina do të prodhohet nga korriku 2021 në fabrikat e ndërmarrjes farmaceutike italo-zvicerane Adienne në Lombardi në Caponago pranë Monza,” i tha agjensisë së lajmeve AFP, Stefano Maggi, këshilltar për shtyp në Dhomën e Tregtisë Italo-Ruse.

“Dhjetë milion doza do të prodhohen mes 1 korrikut dhe 1 janarit 2022”, tha Maggi, duke theksuar se kjo është “marrëveshja e parë në nivelin evropian për prodhimin e vaksinës Sputnik në territorin e BE”.

Sputnik V nuk ka marrë ende miratim nga rregullatori i BE’së, i cili filloi shqyrtimin javën e kaluar.

Autoritetet ruse thonë se janë të gatshëme të sigurojnë vaksina për 50 milion evropianë duke filluar nga qershori.

Disa vende të BE’së, duke përfshirë Hungarinë dhe Sllovakinë, kanë filluar administrimin e vaksinës ruse pa pritur miratimin e EMA’së.

Sputnik tani është aprovuar në 46 vende, pavarësisht se hasi fillimisht me skepticizëm në Perëndim.

TË ngjajshme

Shefi i UNICEF-it: Sonte në Prishtinë arrijnë shiringat që do të përdorën për vaksinën anti-Covid

Radio-Ahireti

Rexhepi: E çmoj vendimin e LDK-së për Osmanin – do ta kryejë shkëlqyeshëm punën e presidentes

Radio-Ahireti

Analisti politik tregon sa deputetë do të kenë partitë politike në Kuvend

Radio-Ahireti

Edhe Prizreni fillon me gjoba për partitë, dënon me nga 2 mijë euro PDK-në dhe AAK-në

Radio-Ahireti

Bashkimi Kosovë-Shqipëri nuk është ide e mirë, thotë kryeministri maqedonas

Radio-Ahireti

Dialogu, Murtezaj: Çdo gjë që shkon përtej pakos së Ahtisarit do të jetë dëmtuese për Kosovës

Radio-Ahireti