italia-do-te-mbylle-te-gjitha-shkollat-ne-“zonat-e-kuqe”

Italia do të mbyllë të gjitha shkollat në “zonat e kuqe”

Të gjitha shkollat në zonat me rrezik të lartë do të kalojnë në mësimin në distancë të shtunën, pasi deri më tani vetëm shkollat e mesme në të ashtuquajturat zona të kuqe janë mbyllur.

Të dhënat e reja të lëshuara nga Instituti shëndetësor shtetëror ISS tregojnë se 54 për qind e rasteve me koronavirusin e ri në Itali shkaktohen nga lloji britanik.

“Lloji britanik po përhapet veçanërisht shpejt midis popullatës së re. Kjo është arsyeja pse ne morëm vendimin që të gjitha shkollat në zonat e kuqe të kalojnë në mësimin në distancë”, tha ministri i Shëndetësisë Roberto Speranza në një konferencë shtypi.

Sipas klasifikimit të fundit, i cili hyri në fuqi të hënën, vetëm dy nga 20 provincat italiane janë shënuar si të kuqe: Bazilikata dhe Molise në jug të gadishullit, ndërsa Lombardia, në veri, në të cilën Milano, Piemonte dhe Marçe, janë në qendër, janë shpallur portokalli.

Kryeministri i ri Mario Draghi, pas marrjes së detyrës në shkurt, u zotua se “në çdo mënyrë” do të përpiqet të ndalojë pandeminë që deri më tani ka lënë të vdekur rreth 100.000 njerëz në Itali, si dhe ka shkatërruar ekonominë e saj.

Të hënën, ish-guvernatori i Bankës Qendrore Evropiane i besoi administrimin e krizës me koronavirus, Francesco Paolo Figliuolo, i cili zëvendësoi sipërmarrësin Domenico Arcuri si komisionar special për krizat shëndetësore.

Dekreti i ri shtrin gjithashtu ndalimin e udhëtimit nga një krahinë në tjetrën deri më 27 mars.

Teatrot dhe kinematë do të hapen më 27 mars në “zonat e verdha”, me 25 për qind të shfrytëzimit dhe muzetë do të jenë të hapur të shtunave gjithashtu, jo vetëm gjatë ditëve të javës.

TË ngjajshme

Hoxha s’e thirr ezanin për iftar, thotë se agjëruesit mund të informohen në televizione

Radio-Ahireti

Përfaqësuesi ligjor i VV-së i kërcënon hapur gjyqtarët e PZAP-së: Shihemi mbas 14 shkurtit!

Radio-Ahireti

​Lanësohet platforma që përfaqëson interesat e të mbijetuarve të dhunës seksuale gjatë luftës

Radio-Ahireti

Zgjedhjet në Preshevë, Sinani fton qytetarët për maturi politike

Radio-Ahireti

Sa paguhen kosovarët në Gjermani?

Radio-Ahireti

Specialja cakton seancat e radhës ndaj Gucatit, Haradinajt e Salih Mustafës

Radio-Ahireti