japonia-nderon-viktimat-e-termetit-2011

Japonia nderon viktimat e tërmetit 2011

Një minutë heshtje do të mbahet në të gjithë vendin në ora 14.46 me kohën lokale, në momentin e saktë që tërmeti me madhësi 9.0 goditi në 11 Mars 2011.

Japonia do të bëjë homazhe për gati 20,000 viktimat e një tërmeti të fuqishëm dhe tsunamit që goditi në verilindje të vendit 10 vjet më parë, duke shkatërruar qytete dhe duke shkaktuar katastrofën më të rëndë bërthamore në botë që nga Çernobili. Perandori Naruhito dhe Kryeministri Yoshihide Suga pritet të i bashkoheshin një memoriali për të vdekurit në një ceremoni përkujtimore në Tokio të Enjten, ndërsa disa ngjarje të tjera publike dhe private ishin planifikuar në të gjithë Japoninë verilindore.
Ishte tërmeti më i fuqishëm i regjistruar ndonjëherë në Japoni, dhe tërmeti i katërt më i fuqishëm në botë që nga fillimi i mbajtjes moderne të të dhënave në vitin 1900. Tërmeti shkaktoi valë të fuqishme tsunami që mund të kenë arritur lartësi deri në 40.5 metra në Miyako dhe shpejtësi deri me 700 km në orë. Banorët i kishin vetëm tetë deri në dhjetë minuta paralajmërim për tu larguar. Tsunami vrau afër 20,000 njerëz, kryesisht përmes përmbytjes. /Mesazhi.com

The post Japonia nderon viktimat e tërmetit 2011 appeared first on Mesazhi.com.

TË ngjajshme

Turqia i kërkon BE-së liberalizimin e vizave

Radio-Ahireti

Shefja e imunizimit në IKSHPK thotë se 70% e popullatës pritet të vaksinohen deri në fund të vitit

Radio-Ahireti

13 të vdekur dhe 725 raste të reja me Covid-19 në Maqedoninë Veriore

Radio-Ahireti

GLPS: Partitë politike nuk i tregojnë shpenzimet as burimin e financimit të fushatës zgjedhore

Radio-Ahireti

Sali Berisha refuzon të vaksinohet për COVID-19

Radio-Ahireti

Arabia Saudite dëshiron të blej dronët turk, thotë Erdogan

Radio-Ahireti