jerusalemi-‘ringjall’-tubimet-masive-fetare-per-pashke

Jerusalemi ‘ringjall’ tubimet masive fetare për pashkë

Mijëra u mblodhën për të ‘Premten e Madhe’ në lagjen e Krishterë ndërsa jeta ngadalë po kthehet në normalitet.

Mediat lokale raportojnë se mijëra persona u mblodhën në lagjen e Krishterë të qytetit të vjetër të Jerusalemit të premten për marshin e quajtur Udha e Kryqit, duke ndjekur hapat e fundit të Jezusit para kryqëzimit të tij (sipas besimit të krishterë).
Kjo është prej ceremonive të para prej kur Jerusalemi lejoi më në fund tubimet masive fetare për shkak të fushatës së suksesshme të vaksinimit në vend dhe rënies së shpejtë të rasteve me COVID-19.
Plani i shtrirjes së vaksinimit anti COVID-19 në Izrael kryesisht ka mbuluar vetëm qytetarët e Izraelit, përfshirë kolonët izraelitë që jetojnë brenda Bregut Perëndimor dhe banorët palestinezë të Jerusalemit. Por ky plan ka përjashtuar gati 5 milion palestinezë që jetojnë në Bregun Perëndimor dhe Rripin e Gazës e që janë nën okupimin ushtarak izraelit. /Mesazhi.com

The post Jerusalemi ‘ringjall’ tubimet masive fetare për pashkë appeared first on Mesazhi.com.

TË ngjajshme

Zelanda e Re, vendi i parë në botë që do të miratojë ligjin për ndryshimet klimatike

Radio-Ahireti

Talibanët paralajmërojnë SHBA-në për vazhdimin e pranisë ushtarake

Radio-Ahireti

Ambasada e Kosovës në Gjermani me njoftim të rëndësishëm për diasporën

Radio-Ahireti

9 viktima dhe 294 raste të reja me Covid-19

Radio-Ahireti

Gjendje kaotike me masat në Gjermani

Radio-Ahireti

Numër i madh i infektimeve me Covid-19 në Kosovë

Radio-Ahireti