kaq-para-i-fitoi-apple-fale-pandemise

Kaq para i fitoi Apple falë pandemisë

Për sa i përket shitjeve, Apple ka tejkaluar për herë të parë shifrën prej 100 miliardë dollarë në një tremujor – e kjo madje bindshëm. Më parë, vetëm gjigandi i supermarketeve Walmart dhe kompania e naftës Exxon Mobil kanë pasur suksese të ngjashme në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Me saktësisht 111,44 miliardë dollarë, shitjet e Apple janë rritur në tremujorin e fundit me 21 përqind, krahasuar me një vit më parë. Këto shitje më së shumti janë rritur në kohën e Krishtlindjeve, njoftoi koncerni. Fitimi u Apple është rritur me 29 përqind dhe ka arritur vlerën e 28,7 miliardë dollarë – që gjithashtu është rekord i këtij koncerni amerikan.

Përfitime prej pandemisë së koronavirusit

Pajisjet e Apple janë shitur më shumë në të gjithë botën. Duket se ndalimi apo kufizimi i lëvizjeve ka ndikuar dukshëm në rritjen e shitjes së pajisjeve të këtij koncerni. Apple ka përfituar edhe nga vendimet e shumë sipërmarrjeve, të cilat kanë kërkuar që punonjësit e tyre të punojnë nga shtëpia.

IPhone 12 me aftësi 5G dhe një përzgjedhje më e madhe e modeleve të tjera të Apple ka tërhequr shumë klientë, por janë shitur shumë edhe kompjuterët Mac dhe iPad. Rritjes dhe fitimeve u kanë kontribuar shumë edhe shërbimet e ofruara përmes internetit.

Në nëntor kompania nga Silicon Valley promovooi laptopin e saj të parë me çip të vetin dhe në këtë mënyrë vulosi largimin e saj nga partneri i kahershëm Intel. Megjithatë ngjashëm me industrinë e automjeteve ose dhe Microsoft, edhe Apple ka pasur kohët e fundit pengesa në ofrimin e prodhimeve të veta për shkak të pandemisë Corona.

TË ngjajshme

Elon Musk thotë se tani njerëzit mund të blejnë Tesla duke përdorur  Bitcoin

Radio-Ahireti

Samsung Galaxy S11 mund të vijë me kamerë prej 108 MP

Radio-Ahireti

Universiteti i Kinës teston sistemin e njohjes së fytyrës

Radio-Ahireti

WhatsApp tërhiqet nga ndryshimi i politikave të privatësisë

Radio-Ahireti

Publikohen pamje të iOS të ri

Radio-Ahireti

Dita Ndërkombëtare e Internetit te Sigurt, disa nga rreziqet

Radio-Ahireti