keta-jane-120-deputetet-e-legjislatures-se-tete-te-kuvendit

Këta janë 120 deputetët e legjislaturës së tetë të Kuvendit

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka shpallur sot rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të 14 shkurtit.

Sipas këtyre rezultateve, Lëvizja Vetëvendosje ka dalë partia fituese me 438 mijë e 334 vota apo 49.95%.

Partia e dytë ka dalë Partia Demokratike e Kosovës me 148 mijë e 296 vota apo 16.90%.

E treta renditet Lidhja Demokratike e Kosovës me 110 mijë e 978 vota apo 12.64%. Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës është e katërta me 62 mijë e 111 vota apo 7.07% dhe Lista Serbe me 44 mijë e 404 vota apo 5.06%.

Sipas këtyre rezultateve LVV do t’i ketë 58 deputetë, PDK-ja do t’i ketë 19 deputetë, LDK-ja 15 deputetë, Lista Serbe 10 deputetë dhe AAK-ja 8 deputetë.

Më poshtë keni emrat e 120 deputetëve të legjislaturës së tetë të Kuvendit të Kosovës.

The post Këta janë 120 deputetët e legjislaturës së tetë të Kuvendit appeared first on Mesazhi.com.

TË ngjajshme

Edhe 48 orë thirrje nga KQZ-ja për diasporën

Radio-Ahireti

Lira turke arrin vlerën më të lartë ndaj dollarit amerikan në 6 muajt e fundit

Radio-Ahireti

Asnjë i vdekur dhe 246 raste me COVID në Kosovë

Radio-Ahireti

Qeveria nuk lejon autostradë serbe në veri

Radio-Ahireti

IPK arreston edhe një zyrtar policor të dyshuar për keqtrajtim gjatë ushtrimit të detyrës zyrtare në Lipjan

Radio-Ahireti

I vetmi vend në rajon pa vaksina antiCOVID-19, Zemaj thotë se Kosova është shembull i menaxhimit të pandemisë

Radio-Ahireti