konflikti-ne-ukraine:-moska-mund-te-‘mbroje’-rebelet-e-mbeshtetur-nga-rusia

Konflikti në Ukrainë: Moska mund të ‘mbrojë’ rebelët e mbështetur nga Rusia

Rebelët separatistë të mbështetur nga Rusia dhe trupat ukrainase janë përplasur në lindje të vendit. Rusia gjithashtu ka ngritur trupa në kufirin me Ukrainën.

Zyrtari, Dmitry Kozak, tha se forcat ruse mund të ndërhyjnë për të ‘mbrojtur’ qytetarët e saj.

“Gjithçka varet nga shkalla e ndezjes”, tha ai, duke paralajmëruar se një përshkallëzim mund të shënojë “fillimin e fundit” për Ukrainën – “jo një goditje në këmbë, por në fytyrë”.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Gjermania kanë shprehur të dy shqetësime për rritjen e tensioneve.

TË ngjajshme

Për tri ditë në Kosovë vaksinohen 1 mijë e 900 punëtorë shëndetësor

Radio-Ahireti

200 raste me koronavirus në shkollat e Prishtinës

Radio-Ahireti

Punëtorët e KEK-ut paralajmërojnë protesta dhe grevë

Radio-Ahireti

Gara e 25 prillit, Spiropali: PS-ja do ketë kandidatët më të mirë të mundshëm

Radio-Ahireti

Albin Kurti nuk e vendosi flamurin e Kosovës në takim me Lajçakun

Radio-Ahireti

Veseli: Nuk ka forcë që do ta ndal iniciativën për krijimin e Tribunalit për gjenocidin serb

Radio-Ahireti