kosova-13-vjet-shtet

Kosova 13 vjet shtet

17 shkurti 2021 shënon ditën kur shteti i Kosovës mbush 13 vjet prej kur është shpallur i pavarur.

Të dielën e 17 shkurtit 2008 në orën 15:39 në Kuvendin e Kosovës u lexua Deklarata e Pavarësisë.Nga ai çast, Kosova u shpall e pavarur derisa në Ballkan u konfirmua edhe një shtet i ri.

Kosova e pavarur menjëherë nisi të njihej nga shtetet mike.Ky proces u bë i zakonshëm në ditët e para pas pavarësisë, ndërsa deri më tash Kosovën e kanë njohur 117 shtete.Vendi i fundit që e njohu Kosovën është Izraeli.

The post Kosova 13 vjet shtet appeared first on Mesazhi.com.

TË ngjajshme

Kongresmenia amerikane kërkon sanksionimin e princit saudit të kurorës

Radio-Ahireti

“Terroristët e PKK-së në panik, nuk kanë ku të fshihen”

Radio-Ahireti

Origjina e koronavirusit sipas një studimi të OBSH-së dhe Kinës

Radio-Ahireti

Rasti i subvencioneve në Ministrinë e Bujqësisë, shoqërohet në polici Drejtori i Sekretariatit të Këshillit Prokurorial

Radio-Ahireti

Lëvizja Vetëvendosje ka tri opsione, njëra prej tyre bojkotimi i zgjedhjeve!

Radio-Ahireti

Verifikimi i fletëvotimeve nga diaspora, KQZ deri tani ka refuzuar 380

Radio-Ahireti