Kreu i OSH-së: Bota duhet të jetë më e përgatitur për pandeminë e ardhshme

 

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, ka deklaruar sot se bota duhet të jetë më mirë e përgatitur për pandeminë e radhës, duke i bërë thirrje vendeve të botës të investojnë më shumë në shëndetin publik, raporton Reuters.

Më shumë se 27.19 milionë njerëz në mbarë botën janë infektuar me coronavirus, derisa 888.326 kanë humbur jetën që nga shpërthimi i pandemisë së COVID-19 në dhjetor të vitit të kaluar, transmeton Telegrafi.

“Kjo nuk do të jetë pandemia e fundit. Historia na mëson se shpërthimi i pandemive janë fakt i gjallë. Por, kur pandemia e ardhshme do të vjen, bota duhet të jetë e gatshme – më shumë sesa që ishte kësaj radhe”, ka shtuar i pari i OBSH-së gjatë një konference për media në Gjenevë. /Telegrafi/

TË ngjajshme

“Nuk është problem që gomarët hyjnë në universitet, problem është po qe se dalin me diploma universiteti”

Radio-Ahireti

Fuat Sezgin zbulon plagjiaturat e perëndimorëve në librat historik

Radio-Ahireti

Sulm ndaj një xhamie në Francë, agresori ka drejtuar automjetin e tij drejt objektit fetar

Radio-Ahireti

Franca në ditët në vijim do të inspektojë 76 xhami

Radio-Ahireti

Babai im i ka humbur gati gjysmën e aftësisë së dëgjimit dhe shikimit

Radio-Ahireti

OBSH: Mbi 8 milionë njerëz humbasin jetën çdo vit nga përdorimi i duhanit

Radio-Ahireti